گزارش Opensignal: بهترین و بدترین شبکه ۴G متعلق به کدام کشورهاست؟

روز گذشته Opensignal تازه ترین یافته های خود در رابطه با پژوهشی به نام «وضعیت تجربه شبکه موبایل» را منتشر کرد که با استناد به دیتای به دست آمده در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ تهیه و تدوین شده است. در این بازه شبکه نسل پنجم موبایل هنوز در کره جنوبی راه اندازی نشده بود و در آمریکا آغاز به کار کرده بود. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به گزارش این موسسه از سرعت ۴G در دنیا.

Opensignal برای انجام این تحقیق چهار فاکتور مختلف را مورد بررسی قرار داده که عبارتند از:

  • در دسترس بودن 4G
  • تجربه تماشای محتوای ویدیویی
  • تجربه سرعت دانلود و آپلود
  • و تجربه تاخیر در پاسخ دهی به فرامین

۸۷ کشور مختلف دنیا در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته اند و آنطور که نتایج کلی تحقیق نشان می دهد ۴G حالا بیشتر از هر زمان دیگری فراگیر شده است و برای اغلب کاربران در هشتاد درصد مواقع قابل دسترس بوده و در ۱۵ کشور نیز دسترسی به آن بالای ۹۰ درصد است.

کره جنوبی با نرخ ۵۰ مگابیت بر ثانیه بالاترین سرعت دانلود را دارد

از نظر سرعت دانلود کره جنوبی با سرعت ۵۰ مگابیت بر ثانیه در جایگاه نخست و نروژ با سرعت ۴۸.۲ مگابیت بر ثانیه در رتبه دوم قرار دارد. متوسط سرعت دانلود با 4G هم برابر با ۱۷.۶ مگابیت بر ثانیه اعلام شده که حدودا یک سوم میزان اعلام شده برای کره جنوبی است. همانطور که در جدول زیر می بینید سنگاپور هم عملکرد چندان بدی نداشته و با سرعت ۳۹.۳ مگابیت بر ثانیه ژاپن و آمریکای شمالی را پشت سر گذاشته و در جایگاه پنجم جدول قرار دارد.

بیشینه سرعت آپلود هم اختلاف زیادی در میان کشورها داشت؛ دانمارک و کره جنوبی با ثبت ۱۵ مگابیت بر ثانیه جایگاه نخست و عراق با سرعت یک مگابیت بر ثانیه در قعر جدول قرار گرفتند (عجیب آنکه حرفی از کشورمان ایران در این گزارش به میان نیامده است!) بیشترین واریانس برای سرعت آپلود به بخش بالایی جدول مربوط می شد و اختلاف میان دانمارک (جایگاه اول) و کانادا (جایگاه دهم) برابر با ۵ مگابیت بر ثانیه عنوان شد.

دانمارک بالاترین سرعت آپلود را دارد

طبق این گزارش روی هم رفته شبکه های موبایلی اروپا عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشتند و همزمان پایین ترین تاخیر در پاسخ گویی را هم داشتند. نقشه جهانی Opensignal نشان می دهد که اروپا پرچمدار ارائه تجربه موبایلی رسپانسیو است که این امر در ایجاد یک تجربه گیمینگ و ارتباطات آنی نقشی کلیدی را ایفا می کند. روی هم رفته ۱۳ کشور دنیا در بازه تاخیر ۴۰ هزارم ثانیه (در زمان استفاده از شبکه ۴G) قرار گرفتند و سنگاپور با ۳۰.۷ هزارم ثانیه سریع ترین بود.

سرعت جهانی 4G

سرعت جهانی 4G

در نهایت به فاکتور تجربه تماشای محتوای ویدیویی می رسیم که تحت سلطه اروپای شمالی و مرکزی بود و نروژ و مجارستان به ترتیب با کسب رتبه های ۷۴.۷ و ۷۴.۲ رتبه های اول و دوم این جدول را به خود اختصاص دادند. سنگاپور با کسب امتیاز ۷۰.۳ رتبه نهم و یونان با کسب پایین ترین امتیاز (۶۵.۲) جایگاه آخر جدول را به خود اختصاص داد. براساس گزارش Opensignal این یعنی مجموعا ۲۵ کشور دنیا کیفیت ویدیویی بسیار خوبی را تجربه کردند (کسب امتیاز ۶۵ تا ۷۵) و هیچکدام نتوانستند در گروه عالی جای بگیرند (کسب امتیاز بالاتر از ۷۵).

لینک منبع اصلی