کشف حفره جدید در لایه ازون، این بار بر فراز قطب شمال

در حالی که تمام توجهات به حفره لایه ازون در قطب جنوب معطوف شده، محققان حفره دیگری در قطب شمال کشف کردند.

محققان نزدیک به چهل سال است که حفره لایه ازون در قاره جنوبگان را تحت نظر گرفته اند. حال بر اساس اعلام آژانس فضایی اروپا، حفره دیگری در آنسوی کره زمین و بر فراز شمالگان (ناحیه پیرامون قطب شمال) پدیدار شده است.

محققان مرکز هوافضای آلمان (DLR) با استفاده از داده های ماهواره Copernicus Sentinel-5P حفره ایجاد شده بر فراز شمالگان را رصد کردند. حفره قاره جنوبگان به شکل فصلی شکل می گیرد ولی شکل گیری حفره بر فراز شمالگان آن هم با اندازه کوچک، به ندرت رخ می دهد.

آزانس فضایی اروپا «شرایط غیرطبیعی جوی» از جمله دماهای بسیار پایین در لایه استراتوسفر، گردباد قطبی بسیار قدرتمند و تابش نور خورشید پس از اتمام فصل زمستان را عوامل به وجود آورنده این حفره اعلام کرده است.

این حفره اندازه بسیار کوچکتری از سوراخ لایه ازون در قطب جنوب داشته و محققان تخمین زده اند که تا اواسط ماه آوریل ترمیم خواهد شد.

ناسا لاسه ازون را به کرم ضدآفتاب کره زمین تشبیه کرده است؛ این لایه از زمین در برابر تشعشعات فرابنفش خورشید محافظت کرده و محیط آن را برای زندگی محیا می کند. پس از سوراخ شدن لایه ازون بر فراز قاره جنوبگان، تلاش های بین المللی برای کاهش انتشار مواد شیمیایی مخرب از جمله برخی اسپری ها آغاز شد و مطالعات نشان می دهند پروتکل مونترال در ترمیم آن تاثیر داشته است.

محققان سال گذشته میلادی اعلام کردند که حفره لایه ازون در قاره جنوبگان به طرز عجیبی کوچک شده است ولی هشدار دادند که به معنی ترمیم سریع آن نیست. ژانویه ۲۰۱۸ تحقیقات ناسا نشان داد که حفره لایه ازون در قطب جنوب رو به بهبودی است و احتمالا تا سال ۲۰۶۰ تا ۲۰۸۰ به طور کامل ترمیم خواهد شد.