کامپیوترهای شخصی هنوز زنده اند؛ افزایش فروش PC در سه ماهه دوم ۲۰۱۹

مدت هاست گفته می شود PC در حال از رده خارج شدن است. ولی با وجود کاهش فروشی که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ دیدیم، آمارها از افزایش فروش کامپیوترهای شخصی در سه ماهه دوم ۲۰۱۹ حکایت دارند.

با اینکه مؤسسات «گارتنر» و «IDC» هر کدام به گونه ای متفاوت بازار را تحلیل می کنند، اما در یک زمینه اتفاق نظر دارند: فروش کامپیوترهای شخصی در نیمسال دوم ۲۰۱۹ روندی افزایشی دارد.

کامپیوترهای شخصی

مؤسسه IDC در آخرین گزارش خود از افزایش ۴٫۷ درصدی فروش کامپیوترهای شخصی خبر می دهد و مؤسسه گارتنر هم افزایش ۱٫۵ درصدی را در سه ماهه دوم ۲۰۱۹ گزارش داده است.

علت تفاوت آمارهای گارتنر و IDC به تعریف متفاوت این دو شرکت از کامپیوتر شخصی یا PC بر می گردد. مثلاً IDC کروم بوک را جزو کامپیوترهای شخصی به حساب آورده اما تبلت سرفس مایکروسافت را یک PC نمی داند. دسته بندی گارتنر کاملاً برعکس است؛ سرفس را یک PC می داند ولی کروم بوک را نه.

کامپیوتر شخصی

کروم بوک یک PC است؟ گارتنر می گوید نیست، IDC می گوید هست

تحلیلگران هر دو مؤسسه معتقدند که جنگ اقتصادی آمریکا و چین هم فعلاً نتوانسته به فروش کامپیوترهای شخصی خدشه ای وارد کند. البته «میکیکو کیتیگاوا» از شرکت گارتنر معتقد است:

«بیشتر لپ تاپ ها و تبلت ها در چین تولید می شوند. جنگ اقتصادی آمریکا و چین می تواند قیمت این اجناس را در آمریکا افزایش دهد.»

«جیتِش اوبرانی» تحلیلگر IDC نیز معتقد است شرکت ها برای فرار از تعرفه های وارداتی آینده، روی افزایش فروش کوتاه مدت محصولاتشان تمرکز کرده اند. همین موضوع باعث بهبود اوضاع در سه ماهه دوم سال جاری میلادی شده است.

کامپیوتر شخصی

در مقایسه با آمریکا، آمار فروش کامپیوترهای شخصی در کانادا هم با رشد ۱۱ درصدی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ روبرو بوده که بالاترین نرخ افزایش در این کشور در ۹ سال گذشته بوده است. «اوبرانی» علت افزایش فروش کامپیوترهای شخصی را کوچ کردن کاربران به ویندوز ۱۰ می داند، چرا که پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۷ ژانویه ۲۰۲۰ به پایان خواهد رسید.

او همچنین دلیل افزایش فروش کامپیوترهای شخصی در کانادا را سرعت عمل بالاتر شرکت های کانادایی نسبت به شرکت های آمریکایی دانسته و معتقد است شرکت های کانادایی می خواهند قبل از رسیدن ضرب الاجل ژانویه ۲۰۲۰ سیستم های خود را به فروش برسانند.

لینک منبع اصلی