چطور با وجود تحریم های آمریکا هواوی میت ۳۰ همراه با اندروید ۱۰ عرضه می شود؟

شب گذشته هواوی خانواده تلفن های هوشمند میت ۳۰ را رونمایی کرد و اعلام نمود که این گوشی ها آخرین نسخه از سیستم عامل موبایلی گوگل یعنی اندروید ۱۰ را دارند.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چطور با وجود محدودیت های اخیر دولت ترامپ برای مراوده شرکت های آمریکایی با هواوی چنین اتفاقی ممکن است؟ در واقع اندروید سیستم عاملی متن باز است و این یعنی استفاده از نسخه پایه آن برای همه رایگان و آزاد خواهد بود. به بیان دیگر هرکسی که بخواهد میتواند آن را مستقیما از طریق این لینک دانلود نماید.

بسیاری تولید کنندگان تلفن های هوشمند از قبیل هواوی از سیستم عامل متن باز اندروید روی محصولاتشان استفاده می کنند و صرفا اینترفیس خود را به آن اضافه می نمایند که امکانات غایب در نسخه پایه اندروید را شامل می شود. پس بهره مندی هواوی میت ۳۰ از اندروید ۱۰ کاملا حقیقی است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

اما بخشی که اهمیت دارد و باعث تفاوت سری میت ۳۰ با دیگر گوشی های اندرویدی شده غیبت «سرویس های موبایل گوگل» یا به اختصار GMS است که اپ های خود گوگل شامل جیمیل، یوتیوب، گوگل مپس و البته پلی استور گوگل را شامل می شود که دسترسی کاربران به دیگر اپ های محبوب نظیر اینستاگرام را میسر میکند.

میت ۳۰

استفاده از سرویس های موبایلی گوگل منوط به کسب مجوز از گوگل است و از آنجایی که هوای نتوانست به خاطر تحریم های آمریکا این مجوز را برای سری میت ۳۰ بگیرد، جای اپ های گوگل در این گوشی ها خالیست.

با این حال هواوی اپ های اختصاصی خود را برای سری میت ۳۰ تهیه کرد و در قالب پکیج سرویس های موبایلی هواوی به کاربرانش عرضه کرد که شامل یک گالری عکس، مرورگر وب و اپ استور خود هواوی موسوم به اپ گالری می شود. هرچند که در برهه کنونی بعید به نظر می رسد اپ گالری و اپ های یاد شده توانایی رقابت با پلی استور گوگل را داشته باشند (دست کم در بازارهای غربی) اما انتظار می رود که در سال های آتی شاهد پیشرفت های خوبی در آنها باشیم.

به همین خاطر نیز ریچارد یو مدیر محصولات مصرفی هواوی در طول کنفرانس رونمایی سری میت ۳۰ از توسعه دهندگان درخواست کرد که برای اکوسیستم موبایل های هواوی اپ بسازند. او همچنین یادآور شد که به محض برداشته شدن تحریم های آمریکا هواوی سرویس های موبایلی گوگل را به گوشی های میت ۳۰ باز می گرداند.

اما جالب آنکه این تحریم ها بر کسب و کار هواوی در داخل خاک چین اثر نمی گذارند چراکه شهروندان چینی از سال ۲۰۱۰ تاکنون به پلی استور گوگل دسترسی ندارند و از اپ های خانگی خود نظیر ویبو و IQIYI استفاده می کنند که به نتفلیکس چین شهرت دارد.

لینک منبع اصلی