ویجیاتو: چرا کافه بازار در الکام گیمز امسال حضور نخواهد داشت؟

سال گذشته کافه بازار اسپانسر الکام گیمز بود و بیش از ۳۰ شرکت فعال در زمینه بازی‌سازی عمدتا به واسطه فروشگاه اندرویدی محبوب ایرانی در نمایشگاه الکامپ حاضر شدند. الکامپ ۹۸ اما بدون حضور مهره‌های بزرگی نظیر کافه بازار، آوا گیمز و کوییز آف کینگز برگزار خواهد شد.

ساسان تقوایی، برگزارکننده الکام گیمز ۹۷ و مدیر بخش شراکت با بازی‌سازان کافه بازار در گفتگو با ویجیاتو از دلایل این شرکت برای حضور گسترده در الکام گیمز ۹۷ می‌گوید: «هدف ما این بود که صنعت بازی‌سازی موبایل را به مردم معرفی کنیم و فرصتی هم در اختیار بازی‌سازها قرار دهیم تا با افراد مهم دولتی که از نمایشگاه بازی می‌کنند ارتباط مستقیمی برقرار کنند. تا پیش از این چنین فرصتی هم فراهم نبود و توسعه‌دهنده‌ها هم نمی‌توانستند هزینه حضور در نمایشگاه را بپردازند بنابراین چاره‌ای جز این که اسپانسر نمایشگاه باشیم ندیدیم.»

در مورد الکام گیمز ۹۸ و حضور در الکامپ ۲۵ اما کافه بازار نگاه متفاوتی را دنبال می‌کند: «حضور در نمایشگاه را به توسعه‌دهنده‌ها واگذار کردیم تا خودشان انتخاب کنند می‌خواهند در نمایشگاه باشند یا نه. گفته بودیم که اگر کسی خواست در نمایشگاه شرکت کند ما بررسی می‌کنیم و به آن‌ها کمک می‌کنیم.»

ساسان تقوایی در مورد اختلافات سال گذشته با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و تاثیری که این مسئله روی تصمیم‌گیری برای حضور در الکام گیمز ۹۷ داشت می‌گوید: «دلیل حضورمان در الکام گیمز ۹۷ واقعا این مسئله نبود و هدف کمک به بازی‌سازهای موبایلی بود چون واقعا جای چنین نمایشگاهی خالی بود. اگر بنیاد برگزاری نمایشگاه را به خوبی انجام می‌داد قطعا ما چنین کاری نمی‌کردیم. اصلا کار استور برگزاری نمایشگاه نیست.»

ماجرا به این مرحله ختم می‌شود که علی‌رغم علاقه کافه بازار به حمایت از استودیوها برای حضور در الکام گیمز، شرکت‌های فعال بازی‌سازی موبایل علاقه‌ای به حضور در نمایشگاه نداشته و از این طرح استفاده نکرده‌اند. از آنجایی که تعداد شرکت‌های بازی‌سازی حاضر در نمایشگاه انگشت‌شمار هستند، به نظر می‌رسد الکام گیمز امسال صرفا در حد لوگو و برندی باشد که حالا به الکامپ ۲۵ به ارث رسیده.

لینک منبع اصلی