ویجیاتو: معرفی واندروومن – ناجی دنیای انسان‌ها

شخصیت واندروومن حدود ۸ دهه است که به عنوان نمادی از حقیقت، عدالت و برابر انسان‌های کره زمین در دنیای کمیک بوک‌های کمپانی دی‌سی حضور دارد. او عضوی از سه شخصیت نمادین و مشهور این کمیک بوک‌ها در کنار بتمن و سوپرمن است که به عنوان تریوی دنیای دی‌سی شناخته می‌شوند.

به زیبایی آفرودیت، به خردمندی آتنا، چابک‌تر از هرمس و قوی‌تر از هرکول، پرنسس دایانا از جزیره مخفی تمیسکیرا (Themyscira) برای آرامش و صلح در دنیای انسان‌ها می‌جنگد.

  • اولین حضور: شماره ۸ از کمیک بوک‌های All Star Comics (ماه اکتبر سال ۱۹۴۱)
  • ناشر: دی‌سی
  • خالقان: ولیام مولتون مارستون و هری جرج پیتر

در مورد تولد دایانا داستان‌هایی نقل شده است. مهم‌ترین آن‌ها این است که هیپولیتا، ملکه آمازون‌ها، او را از گِل ساخته. بعد از اتمام ساختش، هر کدام از خدایان هدیه‌ای از جانب خودشان به او داده‌اند و این گونه باعث خلق موجودی شدند که عصاره‌ای از بهترینِ هر خدا است. البته عده‌ای هم او را حاصل رابطه بین مادرش و یکی از خدایان، به احتمال زیاد زئوس، خدایِ خدایان می‌دانند.

دایانا هم مثل مادر و تمام آمازون‌ها، دوران کودکی و جوانی خود را در جزیره تمیسکیرا زندگی کرده. این جزیره که با نام جزیره بهشت هم شناخته می‌شود، دنیایی مخفی از انسان‌هاست که فقط آمازون‌ها در آن به زندگی می‌پردازند. آمازون‌ها در اساطیر یونان باستان، زنانی قدرتمند و ماهر در اصول مبارزات بودند که هیچ مردی را به جمع خود راه نمی‌دادند.

دایانا هم مثل هر آمازونی دیگر از همان کودکی تمرینات خود را با هدف تبدیل شدن به یک مبارز ماهر زیر نظر بهترین اساتید و جنگجویان آمازون‌ها سپری کرد تا این که یک روز سرنوشت برای همیشه مسیر زندگی او را عوض کرد.

دایانا در کنار مادرش، هیپولیتا

دایانا در کنار مادرش، هیپولیتا

هواپیمای استیو ترور (Steve Trevor)، که یک خلبان نظامی است، دچار سانحه‌ای شده و سر از جزیره تمیسکیرا در می‌آورد. ورود استیو ترور به دنیای آمازون‌ها آغازگر ماجرایی بود که باعث شد در نهایت دایانا جزیره را ترک کرده و پا به دنیای انسان‌ها بگذارد.

با ورود به دنیای انسان‌ها، او از قدرت‌هایش برای ایجاد صلح و توقف خشونت و جنگی که بین انسان‌ها می‌بیند استفاده می‌کند. با همین اعمال است که عنوان واندروومن برای او توسط جامعه برگزیده می‌شود. با کمک استیو ترور هویت دایانا پرینس به عنوان هویت مخفی دایانا انتخاب می‌شود. خود استیو ترور هم به مرور زمان با او صمیمی‌تر شده و در نهایت به عنوان معشوقه واندروومن شناخته می‌شود.

واندروومن به همراه بتمن و سوپرمن که جزو مهم‌ترین قهرمانان دنیای کمیک بوک‌های دی‌سی هستند، جاستیس لیگ را تشکیل می‌دهند و این سه عضو همیشه به عنوان اعضای همیشگی و اصلی لیگ شناخته می‌شوند. جاستیس لیگ گروهی از ابرقهرمان‌ها هستند که با هدف جلوگیری از نابودی بشریت به دست شرورهای زمینی و فضایی به دور هم جمع شده‌اند.

اگر به واندروومن با کمی دقت نگاه کنیم، ترکیبی از بتمن و سوپرمن را در او می‌بینیم. سال‌ها آموزش و تمرین در انواع هنرهای رزمی، مبارزات و سلاح‌های مختلف که بتمن آن‌ها را پشت سر گذاشته و همین طور قدرت‌ها و مهارت‌های ذاتی که از طریق خدایان کسب کرده و شبیه قدرت‌های فضایی سوپرمن هستند. پس بی‌راه نیست بگوییم واندروومن با وجود مهارت‌های مبارزه و قدرت‌های درونی‌اش بهترین جنگجویی خواهد بود که برای حفاظت از نسل بشر به روی زمین پا گذاشته است.

کمند حقیقت در دستان تریوی دی‌سی؛ سوپرمن، بتمن و واندروومن

کمند حقیقت در دستان تریوی دی‌سی؛ سوپرمن، بتمن و واندروومن

با این وجود اما واندروومن در طول سال‌های حضورش در دنیای کمیک بوک‌ها قدرت‌های ثابتی نداشته و هر نویسنده چیزی را به او اضافه یا حتی از او کم می‌کند. مثلاً قدرت پرواز که در بعضی از داستان‌ها شاهدش هستیم و در بعضی دیگر خیر. یا حتی قابلیتی مثل شکست ناپذیری که اجازه نمی‌دهد واندروومن به آسانی زخمی شود یا آسیبی فیزیکی ببیند اما در داستان‌هایی خبری از این مورد نیست و حتی گلوله‌های ساخت دست بشر هم برای او خطر مرگ را به همراه دارند. هر چند در سال‌های اخیر قدرت‌های خداگونه او پررنگ‌تر شده‌اند و او را حتی قوی‌تر از بعضی خدایان اساطیری یونان باستان به تصویر می‌کشند.

این جنگجوی آمازونی علاوه بر زره همیشگی‌اش که تبدیل به نمادی از او شده، با ابزاری که در اکثر ماجراهایش در اختیار دارد شناخته می‌شود. مهم‌ترین آن‌ها کمند حقیقت (Lasso of Truth) است که با کمک آن می‌تواند هر موجودی را مجبور به بیان حقیقت کند. ست شمشیر و سپرش هم مهم‌ترین ابزارهایی هستند که در مبارزاتش به کار گرفته می‌شوند.

واندروومن مچ‌بندهایی را نیز همیشه به دست خود دارد. این مچ‌بندها وقتی در مقابلش قرار می‌گیرند به نوعی یک سپر نامرئی را ایجاد می‌کنند که توانایی جذب و دفع حمله‌ها، چه از نوع تسلیحات نظامی بشری و چه از نوع قدرت‌های فضایی و ماوراءالطبیعی را دارد. علاوه بر سپر نامرئی، این مچ‌بندها در واقع کنترل کننده قدرت‌های خداگونه واندروومن نیز هستند.

مچ‌بندهای واندروومن

مچ‌بندهای واندروومن

تکنولوژی‌ها و ابزارهای آمازون‌ها هم همیشه جزوی از داستان‌های واندروومن بوده‌اند، مثل جت پرنده نامرئی آمازونی‌اش. علاوه بر تکنولوژی آمازون‌ها، خود آمازون‌ها هم به عنوان متحدانی قدرتمند برای او در نظر گرفته می‌شوند و به عنوان خانواده او در موارد بحرانی پشتش هستند.

به خاطر ریشه‌های داستانی اساطیری و افسانه‌ای واندروومن، اکثر شرورهایی که در برابرش قرار می‌گیرند هم مربوط به این دنیا هستند. از خدایانی خبیث مثل آرس (Ares – خدای جنگ)، اِریس (Eris – الهه نفاق) و کیرکه (Circe) تا موجوداتی فرابشری مثل چیتا (Cheetah) و انجل من (Angle Man) اعضای گالری شرورهای واندروومن را تشکیل می‌دهند. البته به جز چند مورد، بیش‌تر شهرت این شرورها به خاطر اساطیری بودنشان است، نه داستان‌هایی که در کمیک بوک‌های واندروومن وجود دارند.

این پرنسس آمازونی بیش‌تر به خاطر مبارزات حماسی‌اش به عنوان جنگجوی جاستیس لیگ به چشم می‌آید و در برابر هیولاهای فضایی مثل دارک‌ساید (Darkseid) و آنتی‌مانیتور (Anti-Monitor) که جزو برترین شرورهای دنیای دی‌سی هستند هم جانانه جنگیده.

واندروومن به همراه ابزار جنگی‌اش

واندروومن به همراه ابزار جنگی‌اش

واندروومن جزو شخصیت‌هایی محسوب می‌شود که همیشه راه درست را می‌پیماید و حتی وقتی ابرقهرمان‌های دیگر از کنترل خارج شده و مسیر خود را گم کنند، معمولاً خود اوست که به آن‌ها کمک می‌کند تا دوباره خودشان را پیدا کنند ولی اگر هم لازم باشد، در برابرشان ایستادگی می‌کند و برای ایجاد صلح با کسی تعارف نمی‌کند.

دایانا نمادی از قدرت زنان در دنیای کمیک بوک‌ها محسوب می‌شود که طی سالیان سال همیشه نفر اول دنیای کمیک بوک‌ها در به تصویر کشیدن نماد زنان بوده. بدون این که به صورت اجباری یا بدون داستانی‌های جذاب بخواهند حضورش را در دنیای کمیک بوک‌ها پررنگ کنند. او قدیمی‌ترین و مشهورترین شخصیت ابرقهرمان زن مشهور می‌شود که تا به حال در دنیای کمیک بوک‌ها حضور داشته است.

لینک منبع اصلی