ویجیاتو: بررسی بازی Resident Evil 3 – برباد رفته

از روزی که بازسازی Resident Evil 3 معرفی شد، ۴ یادداشت در موردش نوشتم. اولی دقیقا فردای روزی منتشر شد که اولین تریلر بازی بیرون آمد. در این یادداشت نوشتم که چرا کپکام با بازسازی Resident Evil 3 ریسک بزرگی کرده. در ادامه با یادداشتی دیگر، از انتظاراتم برایتان گفتم و سعی کردم شما را هم با تصویر جذابی که از بازسازی این اثر در ذهن داشتم، آشنا کنم. اما این دو یادداشت در زمانی نوشته شدند که هنوز هیچ چیزی از جزئیات بازی مشخص نبود.

متاسفانه با هر تریلری که از بازی بیرون می‌آمد، امیدم را نسبت به بازسازی Resident Evil 3 از دست می‌دادم. این حس زمانی که پیشنمایش‌ وبسایت‌های معتبر هم بیرون آمد، قوت بیشتری گرفت. تقریبا بسیاری از ژورنالیست‌هایی که نظرشان را قبول دارم، از نمسیس بد می‌گفتند و من هم تقریبا مطمئن شده بودم که ورژن تازه یکی از بهترین باس‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی، دیگر آن رنگ و بوی سابق را ندارد. اتفاقا در مورد همین موضوع دو یادداشت دیگر هم نوشتم که یکی در مورد مشکلات نمسیس بود و دیگری هم به دموی خالی از محتوای بازی مربوط می‌شد.

این‌ها مطالبی بودند که بدون تجربه بازی به نگارش درآمدند و احتمال خیلی زیادی وجود داشت که بازی برعکس چیزی که من فکر می‌کردم، به اثر فوق‌العاده‌ای مثل Resident Evil 2 تبدیل شود. اما حالا که Resident Evil 3 بالاخره منتشر شد و توانستم تجربه‌اش کنم، باید بگویم احساسی که نسبت به بازی داشتم نه تنها تغییری نکرده، بلکه پیچیده‌تر هم شده. نمی‌گویم که Resident Evil 3 یک بازی معمولی یا بی‌کیفیت است. اتفاقا اصلا چنین فکری نمی‌کنم. اگر از من بپرسید، می‌گویم Resident Evil 3 یک رزیدنت اویل اکشن خوب است اما مشکلش اینجاست که بازی نمی‌تواند پایش را از این دایره محدود فراتر بگذارد و مثل نسخه اصلی به اثری ماندگار تبدیل شود.

بی‌دلیل متن بررسی Resident Evil 3 را با چیزهایی که خودتان می‌توانید حتی با دیدن تریلرها هم متوجه‌شان شوید، طولانی نمی‌کنم و یک راست می‌روم سراغ اصل مطلب. قضیه اینجاست که کپکام برای بازسازی Resident Evil 3، چند تصمیم خوب گرفته و چند تصمیم کاملا اشتباه. بگذارید با خوب‌هایش شروع کنم که واقعا ارزش توجه را دارند. به جرات می‌توانم بگویم بازسازی Resident Evil 3، بهترین روایت قصه را در کل سری دارد. قصه بازی با سرعت و ضرب آهنگی منطقی روایت می‌شود و آنقدر سورپرایز جذاب برایتان دارد که خسته نشوید. در کنار این، به عقیده من مهمترین دستاورد کپکام در روایت قصه بازسازی Resident Evil 3، نقاط اتصالی است که توانسته با بازسازی قسمت دوم ایجاد کند.