ویجیاتو: بررسی بازی سوپر ماریو میکر ۲ – بگذار طراحی‌ام را بکنم

یکی از اولین بازی‌هایی که در دوران کودکی پایش نشستم و ساعت برایش وقت گذاشتم، سوپر ماریو برادرز بود. سوپر ماریو برادرز که آن‌ها زمان‌ها قارچ‌خور صدایش می‌کردیم، در عین سادگی نوآوری و جذابیت عجیبی داشت که نمی‌شد به راحتی از کنارش گذشت. بازی طوری طراحی شده بود که نیاز به خواندن هیچ دستورالعملی نداشتید.

به بیان دیگر این خود بازی بود که خودش را تعریف می‌کرد و با چیزهای ساده‌ای مثل نوع حرکت دشمنان یا ظاهر کلیشان به شما می‌فهماند که باید چه کار کنید. میاموتو با بازی‌های سوپر ماریو‌ کاری کرد که یادمان باشد چقدر ذات ویدیو گیم با خلاقیت عجین شده، اما نسل بعد او دارند به ما نشان می‌دهند که این ویژگی فقط محدود به توسعه‌دهندگان نیست؛ بلکه این خود شما هستید که می‌توانید مراحل خلاقانه خودتان را هر طور که دوست دارید بسازید.

زمانی که اولین سوپر ماریو میکر منتشر شد، این رویا به حقیقت پیوست. میلیون‌ها کاربر از سرتاسر دنیا دور هم جمع شدند و مراحل عجیب و غریبی را ساختند که مثلشان را حتی در بهترین بازی‌های دوبعدی سری ماریو هم نمی‌دیدید. دیگر ریش و قیچی دست کاربران بود و نینتندو هم کاری کرد تا هر ابزاری که آن‌ها برای ساخت یک مرحله شگفت‌انگیز لازم داشتند، در اختیارشان قرار بگیرد.

سرنوشت چنین تصمیمی، آفرینش دنیای بزرگی از مراحل پیچیده و منحصر به فردی بود که نبوغ من، شما و هر کس دیگری که روی این کره خاکی سوپر ماریو میکر بازی می‌کرد را در طراحی یک مرحله ساده نشان می‌داد. قسمت دوم این مجموعه که نینتندو نام آن را سوپر ماریو میکر ۲ گذاشته هم از همین رویه پیروی می‌کند. فقط این بار با یک بازی کامل‌تر طرف هستیم که هر چیزی مخاطبش لازم داشته باشد را در اختیارش می‌گذارد.

مثال خوبی که می‌توانم برای اثبات این حرفم بیاورم بخش داستانی بازی است. بخش داستانی یا همان Story Mode سوپر ماریو میکر ۲ یک سورپرایزی فوق‌العاده برای کسانی است که هنوز هم از تجربه مراحل کلاسیک سوپر ماریوها خسته نشده‌اند.

لینک منبع اصلی