ویجیاتو: آموزش دانلود فیلم از تورنت

احتمالا در جریان از کار افتادن سرور سایت های دانلود فیلم و سریال در ایران قرار دارید. بسیاری از وبسایت‌هایی که به کاربران اجازه دانلود فیلم و سریال‌های روز را می‌دادند چند روزی می‌شود که از کار افتاده‌اند و حالا بسیاری از افراد به دنبال جایگزینی مناسب برای آن‌ها هستند. جایگزینی که مثل گذشته همیشه به روز باشد و در اولین فرصت امکان دانلود فیلم‌ها و سریال‌ها را فراهم کند. در این مطلب قصد داریم به معرفی تورنت بپردازیم. قطعا کم و بیش با تورنت آشنا هستید و می‌دانید که چه کاربرد‌هایی دارد. جالب است بدانید که یکی از بهترین جایگزین‌ها برای دریافت به روزترین فیلم‌ها و سریال‌ها همین تورنت است. با ویجیاتو همراه باشید.

تورنت چیست؟

در حوزه تکنولوژی فایل تورنت به فایلی گفته می‌شود که حاوی متادیتای خاصی است که اطلاعاتی گوناگون را با خود به همراه دارد. عموما فایل‌های تورنت همراه با پسوند torrent. هستند اما باید توجه کنید که این فایل‌های بسیار کم حجم، آن چیزی (مثل ویدیو، بازی، کتاب و …) که به دنبالش هستید نخواهند بود و باید برای دانلود فایل‌های خود از یک نرم افزار بهره‌مند شوید.

اطلاعاتی که فایل‌های تورنت به همراه دارند توسط نرم افزار‌های دانلود تورنت مورد بررسی قرار می‌گیرند و سپس دانلود فایل آغاز می‌شود. پس از اتمام فرآید دانلود، فایلی که دریافت می‌کنید مثل همه فایل‌های دیگر است و می‌تواند فرمت‌های متفاوتی داشته باشد. به همین سادگی دانلود فایل‌های تورنت انجام می‌پذیرد.

یکی از اصلی ترین خصیصه‌های تورنت این است که قابل پیگیری نیست. در واقع کسی نمی‌تواند متوجه شود که چه کسی چه فایلی را از اینترنت دانلود می‌کند و حتی چه کسی چه فایل‌هایی را به اشتراک می‌گذارد. این خصیصه باعث شده که بسیاری از افراد با استفاده از تورنت قانون کپی رایت را دور بزنند و به راحتی به فیلم‌های روز دنیا دسترسی داشته باشند.

به همین دلیل استفاده از تورنت و ورود به وبسایت‌هایی که فایل‌های تورنت را در اختیار عموم می‌گذارند کاملا غیر قانونی است و می‌تواند افراد را دچار مشکل کند. این یعنی کاربران خارجی هم اگر بخواهند از تورنت استفاده کنند باید از نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی استفاده کنند. البته این موضوع تنها برای یافتن فایل‌های تورنت اتفاق می‌افتد. در حین دانلود فایل‌ها از آنجایی که هیچ راهی برای پیگیری مصرف کننده‌ها وجود ندارد، امکان استفاده بدون نرم افزار‌های تغییر آی‌پی هم امکان پذیر است.

تورنت چگونه کار می‌کند؟

با از دسترس خارج شدن بسیاری از سرور‌های داخلی برای میزبانی فایل‌های قابل دانلود وبسایت‌های مختلف، می‌توان به مزیت‌های تورنت پی برد. دسترسی به اینترنت عموما به گونه‌ای است که همه افراد برای دانلود فایل‌ها به منبعی خاص متصل می‌شوند و فایل را دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر همه فایل‌ها جایی در سرور ذخیره می‌شوند و ما با کلیک روی لینک دانلود فایل، آن‌ها را روی کامپیوتر خود ذخیره می‌کنیم.

اما همانطور که این روز‌ها شاهدش هستیم، اگر به هر دلیلی سرور مد نظر از دسترس خارج شود، دیگر امکان دسترسی به فایل مد نظر وجود نخواهد داشت. پروتکل بیت تورنت همین کاستی‌ها را هدف قرار داده و سیستمی ایجاد کرد که به تمرکز زدایی می‌پردازد. به این معنی که دیگر نیاز نیست افراد برای دانلود یک فایل به یک منبع مشترک متصل شوند. در واقع برای دریافت یک فایل از اینترنت، افراد به صورت نقطه به نقطه به کامپیوتر یکدیگر متصل می‌شوند و به دریافت فایل‌ها می‌پردازند. به عبارت ساده‌تر، به جای استفاده از یک سرور اصلی که همه‌ی فایل‌ها روی آن ذخیره شود، هر فرد تبدیل به یک سرور می‌شود و دیگران با اتصال به او می‌توانند فایل را دریافت کنند.

هر فایل که بخواهد به صورت عمومی برای دانلود در دسترس دیگران قرار بگیرد به بخش‌های کوچکتری تحت عنوان Pieces تبدیل می‌شود. وقتی که بخواهید به دانلود یک فایل از طریق تورنت بپردازید، در واقع بخش‌های مختلف فایل یاد شده را از کامپیوتر‌های مختلف به طور همزمان دریافت می‌کنید. زمانی که دانلود فایل به اتمام رسید، کامپیوتر شما هم به عنوان یکی از ارائه دهندگان این بخش‌ها برای افراد دیگر در دسترس قرار می‌گیرد.

با استفاده از این روش، دیگر تمرکز روی یک منبع قرار نمی‌گیرد و تقریبا تا زمانی که یک کامپیوتر برای ارائه‌ی یک فایل وجود داشته باشد، امکان دانلود آن میسر است. علاوه بر این باید توجه داشته باشید که نیازی نیست کامپیوتر‌ها همیشه آنلاین باشند. از آنجایی که تعداد بالایی از افراد در حال داد و ستد فایل‌ها هستند، دیگر نیازی نیست حتما به طور مداوم به اینترنت متصل باشید تا امکان دانلود فایل برای دیگران فراهم شود.

البته این توضیحات تنها برای آشنا شدن شما با نحوه کار تورنت است. برای استفاده از تورنت‌ها تنها کافیست نرم افزار مناسب را پیدا کرده و آن‌ها را نصب کنید. شما بعد از دانلود فایل کم حجم تورنت، آن را با استفاده از اپلیکیشن یاد شده اجرا می‌کنید. فایل مورد نظر بعد از خواندن اطلاعات درج شده در متادیتا، فایلی که می‌خواهید را پیدا کرده و دانلودش را آغاز می‌کند. هر بخش فایل ممکن است از کامپیوتر‌های مختلف دریافت شود. بعد از دانلود کامل بخش‌ها، نرم افزار دانلود تورنت فایل مد نظر را به فرم قابل استفاده تبدیل خواهد کرد.

دانلود فیلم و سریال از تورنت

در رابه با تورنت‌ها بد نیست نگاهی داشته باشیم به اصطلاحاتی که عموما در این حوزه زیاد تکرار می‌شوند:

 • Seeders: به افرادی گفته می‌شود که فایلی را به طور کامل دانلود کرده باشند و آن را در دسترس دیگران قرار دهند. در واقع هرچه تعداد این افراد بیشتر باشد، احتمالا سرعت دانلود به مراتب بهتری در انتظارتان خواهد بود.
 • Peers: به افرادی گفته می‌شود که به طور همزمان هم به دانلود فایل می‌پردازند و هم آن را آپلود می‌کنند. اگر از یک نرم افزار تورنت استفاده کرده باشید، متوجه می‌شوید که همزمان با دانلود، فایل‌های دانلود شده شما با سرعتی به مراتب پایین‌تر در حال آپلود شدن نیز هستند.
 • Leechers: به افرادی گفته می‌شود که همه بخش‌های یک فایل را در اختیار ندارند و نمی‌توانند بخش‌های مورد نظر شما را در دسترستان قرار دهند.

در واقع خیلی بعید است که بدون حضور Seeder ها بتوانید دانلود یک فایل را به اتمام برسانید. البته در مواردی نادر ممکن است تنها با حضور لیچرها بتوانید یک فایل را به طور کامل دانلود کنید. بنابراین تا زمانی که یک فایل را به طور کامل دانلود نکرده باشیم یا Peer خواهیم بود و یا لیچر. تنها بعد از دانلود کامل یک فایل می توانیم به جمع Seederها بپیوندیم.

بهترین نرم افزار‌ها برای دانلود تورنت

برای دانلود فایل‌ها از طریق تورنت لازم است نرم افزارهای مربوط به این کار را خوب بشناسید. به همین منظور در ادامه چند مورد از بهترین نرم افزار‌ها برای دانلود تورنت را معرفی خواهیم کرد:

۱. qBittorrent

دانلود فیلم و سریال از تورنت

یکی از بهترین انتخاب‌ها qBittorrent‌ است. نرم افزار‌های این حوزه یا به شدت پیچیده هستند یا فقط کار‌های ساده را انجام می‌دهند. اپلیکیشن qBittorrent حد وسط را رعایت کرده و استفاده از آن هم برای حرفه‌ای‌های دانلود فایل‌های تورنت و هم برای تازه وارد‌ها کاملا ساده است. نرم افزار یاد شده استفاده بسیار کمی از پردازنده دارد و از همه بهتر دارای یک پخش کننده تصویری داخلی است. عدم نمایش تبلیغات از دیگر مزیت‌های qBittorrent محسوب می‌شود.

۲. Vuze

دانلود فیلم و سریال از تورنت

انتخاب مناسب دیگر Vuze است. مهمترین ویژگی مثبت این نرم‌افزار، رابط کاربری بسیار زیبا و خوش تراش آن محسوب می‌شود. علاوه بر این، Vuze می‌تواند فایل‌های مختلف را اسکن کند تا اطمینان داشته باشید که آلوده نیستند. همچنین از ویژگی‌های دیگر آن می‌توان به ارائه پیش نمایشی از فایل‌های صوتی و تصویری اشاره کرد. البته یکی از معایب Vuze استفاده از تبلیغات است که کمی از نمره آن می‌کاهد. امکان مرتب‌سازی و برنامه‌ریزی برای دانلود تورنت‌ها از دیگر ویژگی‌های این نرم افزار به شمار می‌رود.

۳. Deluge

دانلود فیلم و سریال از تورنت

نرم افزار بعدی Deluge نام دارد که مدت‌هاست در زمینه دانلود و مدیریت فایل‌های تورنت فعالیت می‌کند. البته یکی از نکات منفی نرم افزار یاد شده پراکندگی رابط کاربری است که استفاده از آن را دشوار می‌کند. در بخش مدیریت و دانلود تورنت‌ها، دسته بندی و … عملکرد کاملا قابل قبولی دارد و می‌توان آن را جزو بهترین‌ها دانست.

۴. uTorrent

دانلود فیلم و سریال از تورنت

معروف‌ترین نرم افزار مدیریت و دانلود فایل‌های تورنت uTorrent نام دارد. البته نمی‌توان آن را در حضور دیگر رقبا بهترین دانست، اما جالب است بدانید که اکثر نرم افزار‌های این حوزه از سورس اصلی uTorrent استفاده می‌کنند. این نرم افزار حجم بسیار کمی دارد و سبک بودن اجرای آن یکی از بهترین مزیت‌هایش محسوب می‌شود.

آشنایی با انواع مختلف فیلم‌های پایرت شده

نوع فایل فیلم‌های پایرت شده انواع مختلفی دارد که حضور نامشان در عنوان فایل‌های تورنت معمولا قابل مشاهده است. به همین دلیل در ادامه تصمیم گرفتیم به معرفی انواع آن‌ها بپردازیم. فیلم‌های پایرت شده از متد‌های مختلفی به دست می‌آیند و هر منبع ممکن است روش خاصی برای به دست آوردن ویدیو مد نظر داشته باشد. به انواع فیلم‌های پایرت شده می‌توانید انکد‌های گوناگون را هم اضافه کنید.

فیلم‌های پایرت شده می‌توانند توسط کم یا دوربین‌ها ضبط شده باشند که عمدتا کیفیت بسیار پایینی دارند. ممکن است دیسک‌های Screener و Workprint باشند (DDC)، کپی‌های آنالوگ Telecine یا حتی VOD و تصاویر ضبط شده از تلویزیون. همچنین شاید با ریپ‌های مختلفی از DVD‌ها و Blu-Ray‌ها هم مواجه شوید. در ادامه به معرفی رایج‌ترین فرمت‌های موجود از فیلم‌ها و سریال‌های پایرت شده می‌پردازیم:

 • Cam: کیفیت پایینی دارند و درون سینما توسط دوربین یا تلفن‌های همراه فیلم‌برداری می‌شوند. منبع اصلی صدا، میکروفون دوربین‌هاست که باعث می‌شود کیفیت صدای فیلم هم به شدت پایین بیاید. به طور کلی می‌توان گفت این نوع فرمت به محض روی پرده رفتن فیلم‌ها در سینما امکان عرضه شدن خواهند داشت اما به خاطر کیفیت پایین طرفداران کمتری دارند. لیست زیر انواع لیبل‌های این فرمت را ارائه می‌دهد:
  • CAMRip
  • CAM
 • DVD-Rip: این فرمت در واقع آخرین نسخه از ورژن فروشگاهی فیلم است که عمدتا پیش از عرضه رسمی آن در اختیار عموم قرار می‌گیرد. در ادامه انواع لیبل‌های این فرامت را مشاهده می‌کنید:
  • DVDRip
  • DVDMux
 • DVD-R: آخرین نسخه از ورژن فروشگاهی فیلم در فرمت DVD. انواع این فرمت به صورت رایج‌تری نسبت به DVD-Rip در فضای اینترنت قابل مشاهده هستند. حجم این فیلم‌ها نسبتا زیاد است و کیفیت مطلوب‌تری دارند. البته ممکن است برای ریپ شدن سریع‌تر فیلم‌ها در این نسخه بخشی از اضافات فیلم را از بین برده باشند.
  • DVDR
  • DVD-Full
  • Full-Rip
  • ISO rip
  • loseless rip
  • untouched rip
  • DVD-5
  • DVD-9
 • TV Rip: عمدتا با استفاده از یک کارت کپچر آنالوگ (با استفاده از کانکتور‌های coaxial/compsite/s-video) ضبط شده است. نوعی ریپ دیگر مربوط به Digital Satellite است که از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای ضبط می‌شود که حالت رسمی ندارند. HDTV به تصاویر ضبط شده از شبکه‌های HD گفته می‌شود در حالی که PDTV را می‌توان مربوط به هر نوع فیلم ضبط شده از طریق استریم‌های دیجیتال (البته بدون استفاده از کابل HDMI) دانست. کیفیت فیلم‌ها در این فرمت بستگی به منبعی دارد که فیلم‌ها از آن ضبط می‌شود. در واقع اگر شبکه‌ها HD باشند ممکن است گاهی اوقات کیفیت تصاویر حتی از DVD‌ها بهتر باشد. آنالوگ، DSR و PDTV ها عمدتا در رزولوشن‌های ۵۱۲×۳۸۴ ضبط می‌شدند. در حالت واید این رزولوشن ممکن است ۷۲۰×۴۰۴ باشد. منابع HDTV در رزولوشن‌های متعددی ارائه می‌شوند؛ از ۳۶۰p گرفته تا ۱۰۸۰p.
  • DSR
  • DSRip
  • SATRip
  • DTHRip
  • DVBRip
  • HDTV
  • PDTV
  • DTVRip
  • TVRip
  • HDTRip
 • Web DL: می‌توان گفت رایج ترین فرمت فیلم‌های پایرت شده Web DL نام دارد. این نوع فیلم‌ها یا از طریق سرویس‌های استریم نظیر Netflix و Hulu ضبط شده‌اند و یا به صورت مستقیم از سایت‌هایی نظیر iTunes دریافت می‌شوند. کیفیت تصویر این نوع فیلم‌ها عمدتا خیلی خوب است چرا که ضبط شده نیستند و نیازی به انکد مجدد ندارند. استریم ویدیو (در فرمت‌های H.264 یا H.265) و صوت (در فرمت‌های AC3/AAC) معمولا از طریق سرویس‌های تلویزیونی معروف مثل نتفلیکس انجام می‌شود و بدون هدر رفتن کیفیت به صورت مستقیم در حالت MKV در اختیار افراد قرار می‌گیرند. یکی از مزیت‌های این نوع فرمت همانند BD/DVDRip‌ها این است که عموما در حین تماشای این فیلم‌ها خبری از لوگو‌های شبکه‌های مختلف نیست.
  • WEBDL
  • WEB DL
  • WEB-DL
  • HDRip
  • WEB-DLRip
 • Web Rip: به شدت شبیه به WEB-DL است با این تفاوت که در این حالت به مقدار ناچیزی با کیفیت بهتری رو به رو خواهید شد. برای تبدیل فیلم‌ها به MKV در حالت Web Rip از پروتکل‌های HLS یا RTMP/E استفاده می‌شود.
  • WEBRip
  • WEB-Rip
  • WEB Rip
  • WEB
 • HC HD Rip: این نوع فرمت همراه با زیرنویس هاردکد شده هستند و عموما بعد از مدت کوتاهی پس از روی پرده رفتن فیلم‌ها عرضه می‌شوند. در این نوع فرمت عموما زیرنویس کره‌ای به صورت هاردکد شده روی تصویر نقش می‌بندد و امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت. کیفیت این نوع فیلم‌ها پایین است.
 • BD Rip: با کیفیت‌ترین نوع فیلم‌ها هستند که به صورت مستقیم از دیسک بلو ری در رزولوشن‌های ۱۰۸۰p و ۷۲۰p‌ دریافت شده‌اند و از کدک‌های x264 یا x265 استفاده می‌کنند. این فیلم‌ها ممکن است از طریق دیسک‌های BD25 یا BD50 ریپ شده باشند که به ترتیب مدل‌های ۲۵ و ۵۰ گیگابایتی از دیسک‌های بلوری هستند.BDRip‌ها از دیسک Blu-ray گرفته شده‌اند و به رزولوشن‌های پایین تر انکد می‌شوند. BRRip‌‌ها ویدیو‌های انکد شده در رزولوشن HD هستند که سپس به رزولوشن‌های SD تبدیل می‌شوند. رزولوشن این فرمت‌ها با توجه به کدک‌های مختلف Xvid یا x264-5 می‌توانند متفاوت باشند. هرچه حجم فایل‌ها بیشتر باشد احتمال استفاده از کدک x264 یا x265 بیشتر است.
  • Blu-Ray
  • BluRay
  • BLURAY
  • BDRip
  • BRRip
  • BDMV
  • BDR
  • BD25
  • BD50
  • BD5
  • BD9

.کپی شد https://vgto.ir/15t