هوش مصنوعی به ونگوگ و دیگر اسطوره های دنیای نقاشی جان دوباره می بخشد [تماشا کنید]

هوش مصنوعی با استفاده از یک الگوریتم به نام «پینت بات» می تواند اثر نقاشان معروف را بازتولید کند.

الگوریتمی که برای این کار توسعه داده شده با استفاده از تکنیک های دیپ لرنینگ روش حرکت قلم مو روی بوم را مورد مطالعه قرار داده و آن را تقلید می کند.

وقتی هوش مصنوعی به یک رویکرد مشخص دست پیدا کند، آنگاه می تواند با همان سبک از روی یک عکس آن را نقاشی کند. در نتیجه این الگوریتم می تواند تکنیک یک نقاش مشخص را یاد گرفته و سپس برای تولید نقاشی های جدید آن را به کار ببرد.

برای اینکه محققان بتوانند الگوریتم پینت بات را تعلیم دهند، بین ۳ تا ۱۰ نقاشی را به عنوان مرجع به آن معرفی می کنند. روش یادگیری هم مبتنی بر روندی از آزمون و خطاست که در اصطلاح «یادگیری تقویتی» نام گذاری شده است. هوش مصنوعی با بررسی هر نقاشی، تعلیم می بیند که ویژگی های مختلفی از آن را استخراج کرده و به خاطر بسپارد. این ویژگی ها شامل رنگ، تراکم، جاگیری و ابعاد قلم است.

طی پروسه یادگیری، هوش مصنوعی نقاشی های مرجع را بازتولید کرده و سپس با نقاشی اصلی مقایسه می کند تا میزان تشابه مشخص شود. بر همین اساس شیوه کار خود را بهبود داده و دوباره از ابتدا اثر را خلق می کند.

برای اینکه پینت بات بتواند سبک یک نقاش را یاد بگیرد حدود ۶ ساعت زمان لازم دارد. وقتی که روند یادگیری تمام شد، محققان می توانند عکس جدیدی در اختیار آن قرار داده تا آن را به سبک همان هنرمند نقاشی کند و این کار فقط ۵ دقیقه طول می کشد.

با اینکه فیلترهای مختلفی وجود دارد که امکان تبدیل یک عکس به نقاشی را فراهم می کند، اما عملکرد پینت بات به خاطر هزاران قلم زنی مجزا، به یک نقاشی واقعی شبیه تر است.

لینک منبع اصلی