هشدار مایکروسافت در مورد آسیب پذیری خطرناک تمام نسخه‌های ویندوز

مایکروسافت امروز به میلیاردها کاربر ویندوز هشدار داد که هکرها در حال سوءاستفاده از دو آسیب پذیری خطرناک روز صفر هستند که به آنها اجازه می دهد کنترل کامل کامپیوتر قربانی را در دست بگیرند. بر اساس گزارش این شرکت تمامی نسخه های سیستم عامل ویندوز در معرض خطر هستد.

حفره های یاد شده در قسمتی به نام Windows Adobe Type Manager Library وجود دارند که به برنامه های مختلف اجازه رندر کردن و مدیریت فونت های Adobe Systems را می دهد. هکرها می توانند کاربران را به باز کردن فایل های مخرب و یا تماشای آنها در قسمت پیش نمایش فایل ها و پوشه ها (Preview Pane) هدایت کرده و کنترل سیستم را در دست بگیرند.

مایکروسافت در حال رفع آسیب پذیری های یاد شده است و به احتمال فراوان تا تاریخ ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) به روز رسانی امنیتی را منتشر می کند. این شرکت معمولاً در دومین سه شنبه هر ماه که Update Tuesday نامگذاری شده، آپدیت های امنیتی را منتشر می کند.

کشف آسیب پذیری در انواع نسخه های ویندوز

در حال حاضر می توان با غیرفعال کردن Preview Pane و Details Pane در فایل اکسپلورر، از آسیب پذیری های یاد شده در امان ماند. برای این کار در ویندوز ۷، ویندوز سرور ۲۰۰۸، ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2، ویندوز سرور ۲۰۱۲، ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2 و ویندوز ۸٫۱ کارهای زیر را انجام دهید:

  1. پس از باز کردن ویندوز اکسپلورر، روی Organize و سپس Layout کلیک کرده و قسمت های Details pane و Preview pane را غیر فعال کنید.
  2. روی Organize و سپس Folder and search options کلیک و تب View را باز کنید.
  3. در قسمت Advanced Settings باکس Always show icons, never thumbnails را فعال کنید.
  4. تمامی پنجره ها را ببندید تا تغییرات اعمال شوند.

برای غیر فعال کردن Preview Pane و Details Pane در ویندوز سرور ۲۰۱۶، ویندوز ۱۰ و ویندوز سرور ۲۰۱۹ نیز کارهای زیر را انجام دهید:

  1. ویندوز اکسپلورر را باز کرده و روی تب View کلیک کنید.
  2. هر دو قسمت Preview Pane و Details Pane را غیر فعال کنید.
  3. روی Options کلیک کرده و سپس روی Change folder and search options کلیک کنید.
  4. روی تب View کلیک کنید.
  5. در قسمت Advanced Settings تیک گزینه Always show icons, never thumbnails را بزنید.
  6. همه پنجره ها را ببندید تا تغییرات اعمال شوند.