هزینه تعمیر موتور ساینا، تیبا و کوییک چقدر است؟

تیبا ، ساینا و کوییک محصولات جمع و جور و اقتصادی شرکت سایپا هستند که در قالب بدنه سدان و هاچبک به بازار ایران عرضه و روانه پارکینگ منازل مشتریان ایرانی گردیده‌اند. تیبا از سال ۱۳۸۸ وارد سبد محصولات سایپا شد؛ پس از آن تیبا ۲ به عنوان نسخه هاچبک این خودرو، به بازار کشورمان راه یافت. ساینا و کوییک نیز به عنوان مدل‌های فیس لیفت و تیبا و تیبا ۲، در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ به خطوط تولید سایپا اضافه شدند.

این خودروها همگی از پلت‌فرمی مشترک موسوم به ایکس۲۰۰ استفاده می‌کنند که در اصل نسخه ارتقا یافته پلتفرم ایکس۱۰۰ پراید است. تیبا، ساینا و کوییک قوای محرکه خود را از یک پیشرانه چهار سیلندر تنفس طبیعی به حجم ۱۵۰۳ سی‌سی (M15) دریافت می‌کنند.

تور کیش

موتور ساینا تیبا

این پیشرانه هشت سوپاپ که اصالتا نمونه ارتقا یافته و افزایش حجم داده شده موتور ۱٫۳ لیتری سایپا پراید است، قادر به تولید ۸۷ اسب بخار قدرت در ۵۳۰۰ دور در دقیقه و ۱۲۸ نیوتن‌متر گشتاور در ۴۰۰۰ دور در دقیقه بوده و در حدود ۷٫۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف می‌کنند.

پیشرانه ۱٫۵ لیتری سایپا که به طور مشترک در مدل های تیبا، ساینا، تیبا ۲ و کوییک مورد استفاده قرار گرفته است، همانند همه وسایل مکانیکی، قطعا روزی نیاز به تعمیرات جزئی یا کلی پیدا خواهد کرد.

موتور تیبا

عواملی نظیر: سوختن واشر سرسیلندر و مخلوط شدن آب و روغن، کاهش شدید سطح روغن به علت روغن سوزی یا نشتی، یاتاقان زدن، افزایش شدید دمای موتور و خراب شدن رینگ و پیستون‌ها در اثر این افزایش دما، شکسته شدن شاتون و غیره، از جمله عواملی هستند که می‌توانند موجبات پیاده و دمونتاژ شدن تمام قطعات موتور  را فراهم کرده و تعمیر کامل آن را به دنبال داشته باشند.

تیبا ساینا

تعمیر اساسی موتور تیبا، ساینا و کوییک فرآیندی زمان‌بر و البته هزینه‌بر است؛ بنابراین توصیه می‌شود همواره بازدیدهای دوره‌ای را نسبت به بخش‌های مختلف پیشرانه به عمل آورید تا در صورت وجود هر گونه مشکل نظیر نشتی روغن و آب، عیب در فن خنک کننده رادیاتور و ….، نسبت به رفع آنها اقدام نمایید؛ چرا که همین عیوب به ظاهر کم اهمیت می‌توانند از جمله عللی باشند که در نهایت باعث پیاده شدن موتور و تعمیر اساسی آن خواهند شد.

تیبا

لطفا در ادامه با دیجیاتو همراه شوید تا شما عزیزان را نسبت به هزینه‌های مرتبط با فرآیند تعمیر اساسی موتور ۱۵۰۳ سی سی تیبا ، ساینا و کوییک مطلع سازیم.

توجه: با توجه به گستردگی برندها و شرکت‌های ارائه دهنده لوازم یدکی و نیز متفاوت بودن اجرت خدمات در شهرها و تعمیرگاه‌های مختلف، کلیه قیمت‌ها به صورت میانگین و یا بازه‌ای بیان شده است.

نام قطعه قیمت (هزار تومان)
رینگ و پیستون ۶۵۰-۵۲۰
دست کامل سوپاپ دود و هوا (در صورت نیاز) ۱۷۰
کاسه نمد ساق سوپاپ ۵۵ – ۸۵
واشر درب سوپاپ ۲۵
کاسه نمد میل سوپاپ ۳۰
کاسه نمدهای سر و ته میل لنگ ۵۵
واشر منیفولد دود و هوا ۲۵
میل لنگ (در صورت نیاز) ۳۳۰
یاتاقان‌های ثابت و متحرک +بغل یاتاقان میل لنگ ۱۸۰
کیت تسمه تایم ۲۰۰
واشر سرسیلندر ۹۰
چسب + سایر واشرجات ۲۰
اویل پمپ ۱۵۰
سرویس روغن ۲۰۰
اجرت تراشکاری ۵۰۰
اجرت استادکار مکانیک ۶۵۰

با توجه به مقادیر فوق، تعمیر کامل موتور تیبا ، ساینا و کوییک به طور متوسط در حدود ۲٫۸-۳ میلیون تومان هزینه در پی خواهد داشت.