نگاهی به فهرست برترین موتورهای سال؛ فراری بار دیگر در اوج

هرساله گروهی از خبرنگاران و کارشناسان مطرح صنعت خودروسازی به رای گیری برای تعیین بهترین قوای محرکه در کلاس های مختلف می پردازند. در رقابت سال ۲۰۱۸ شرکت فراری توانست قوای محرکه تمام الکتریکی و جدید شرکت جگوار و همینطور موتور قدرتمند V-8 مرسدس AMG را شکست دهد.

این ۴ امین سال پیاپی است که فراری توانسته با موتور V-8 خود این عنوان را کسب کند که در نوع خود بی سابقه است. پیش از این فورد توانسته بود ۳ بار پیاپی با موتور ۱ لیتری ۳ سیلندر توربوشارژ شده موسوم به اکو بوست خود این عنوان را کسب کند.

فراری

برخلاف سال های گذشته که موتورها در دسته با حجم بندی مشخص انتخاب می شدند، امسال بهترین موتورها در حوزه قدرتی و میزان نیروی تولیدی توسط خبرنگاران و کارشناسان انتخاب شده اند.

موتور ۳٫۹ لیتری V-8 دو توربوشارژر فراری که اولین بار در مدل ۴۸۸ GTB معرفی و پس از آن در نسخه قدرتمندتر و ویژه فراری یعنی Pista نیز استفاده شد با کسب ۴۲۵ امتیاز بالاتر از موتور تمام الکتریکی جگوار I-Pace با کسب ۳۲۸ امتیاز و موتور ۴ لیتری V-8 دو توربو مرسدس AMG با کسب امتیاز ۲۸۰ قرار گرفت.

این رقابت از سال ۱۹۹۹ میلادی هر ساله به معرفی بهترین موتورهای سال می پردازد و سخنگوی این رقابت با اعلام این که عملکرد فراری در ۴ سال گذشته شگفت انگیز بوده، آن را برگی از تاریخ صنعت خودروسازی قلمداد کرده است که شاید هرگز  تکرار نشود.

شرکت فراری قرار است به زودی از قوای محرکه هیبریدی جدیدی خود پرده برداری کند که حداکثر قدرت آن به رقم شگفت انگیز ۱۰۰۰ اسب بخار می رسد. در واقع موتور فعلی V-8 فراری با دو موتور الکتریکی استفاده شده در محور جلو که در حدود ۲۰۰ اسب بخار قدرت دارند ترکیب خواهد شد. البته طبق خبرها یک موتور الکتریکی سوم نیز در جعبه دنده استفاده می شود. با سخت تر شدن قوانین زیست محیطی شرکت های همچون فراری چاره جز استفاده سیستم های هیبریدی در سالیان آینده نخواهند داشت و مدل جدید و تاریخی دینو نیز احتمالا از همین قوای محرکه هیبریدی اما به همراه موتور V-6 بهره می برد که با قیمت پایین تری توسط فراری عرضه خواهد شد.

در ادامه می توانید لیست کامل برندگان در دسته بندی های مختلف را مشاهده کنید.

دسته بندیبرنده
بهترین موتور سالفراری ۳٫۹ لیتری V8 دو توربو
زیر ۱۵۰ اسب بخارفورد ۱ لیتری ۳ سیلندر توربو
۱۵۰ تا ۲۵۰ اسب بخارآئودی ۲ لیتری ۴ سیلندر توربو
۲۵۰ تا ۳۵۰ اسب بخارپورشه ۲٫۵ لیتری ۴ سیلندر توربو
۳۵۰ تا ۴۵۰ اسب بخارجگوار لندرور تمام الکتریکی
۴۵۰ تا ۵۵۰ اسب بخارمرسدس ۴ لیتری V8 دو توربو
۵۵۰ تا ۶۵۰ اسب بخارفراری ۳٫۹ لیتری V8 دو توربو(پورتیفینو،GTC4 LUSSO)
بیش از ۶۵۰ اسب بخارفراری ۳٫۹ لیتری V8 دو توربو(۴۸۸ GTB)
موتور جدید سالجگوار لندرور تمام الکتریکی
موتور هیبریدی سالبی ام و ۱٫۵ لیتری ۳ سیلندر

لینک منبع اصلی