نگاهی به بزرگترین سلاح‌های تاریخ

در طول تاریخ، جنگ افزار هایی ساخته شده اند که اگرچه مخرب ترین ها نبودند اما در نوع خود بزرگترین به حساب می آمدند. در این مطلب به بزرگترین سلاح های تاریخ نگاهی گذرا خواهیم داشت.

تانک Char 2C؛ بزرگترین تانک ساخته شده تاکنون

بزرگترین سلاح های تاریخ

این تانک فرانسوی که به نام FCM 2C هم شناخته می شد، در جنگ جهانی اول توسعه یافت. Char 2C از نظر ابعاد فیزیکی، بزرگترین تانک عملیاتی ساخته شده تاکنون است. این تانک عظیم بین سال های ۱۹۲۱ تا ۱۹۴۰ خدمت کرد و البته تنها ۱۰ نمونه از آن ساخته شد. FCM 2C وزنی ۶۹ تنی، طول ۱۰٫۲۷ متر، عرض ۳ متر و ارتفاع ۴٫۰۹ متر داشت و به یک توپ ۷۵ میلی متری در کنار ۴ مسلسل ۸ میلی متری مجهز شده بود.

نمونه های اولیه به یک موتور ۲۲۰ اسب بخاری مجهز بودند که حداکثر سرعت ۱۰ کیلومتر در ساعتی را ممکن می کرد. در نهایت اما به دلیل سرعت پایین و ابعاد بزرگ که آسیب پذیری تانک را افزایش می داد تولیدش متوقف شد.

خمپاره انداز ۹۱۴ میلی متری مالِت و لیتل دِیوید

بزرگترین سلاح های تاریخ

خمپاره انداز بریتانیایی مالت توسط رابرت مالت طراحی شد. در سال های ۱۸۵۳ تا ۱۸۵۶ جنگ کریمه بین امپراتوری روسیه تزاری از یک سو و امپراتوری دوم فرانسه، امپراتوری بریتانیا، پادشاهی ساردنی و امپراتوری عثمانی از سوی دیگر در شبه جزیره کریمه رخ داد. خمپاره انداز مالت ۴۲ تن وزن داشت و در ابتدا برای این جنگ طراحی شد اما ساخت تنها دو نمونه از آن در سال ۱۸۵۷ به پایان رسید. وزن هر گلوله مالت ۱٫۲۷ تن بود.

بزرگترین سلاح های تاریخ

لیتل دیوید

لیتِل دیوید متعلق به ایالات متحده هم کالیبر ۹۱۴ میلی متری مشابه داشت و برای آزمایش پرتاب بمب های هوایی در جنگ جهانی دوم به کار می رفت. این خمپاره انداز هیچ گاه برای استفاده در نبردها در نظر گرفته نشده بود. لیتل دیوید به لوله ای ۶٫۷ متری مجهز شده بود و می توانست گلوله های ۱٫۶ تنی را پرتاب کند. این توپ به گونه ای طراحی شده بود که کاملا افقی روی زمین قرار بگیرد تا مسلح کردن آن راحت تر باشد.

 M388 Davy Crockett

M388 Davy Crockett یک تفنگ بدون لگد بود که می توانست گلوله های هسته ای را پرتاب کند. تولید این سلاح از سال ۱۹۵۶ شروع و بین سال های ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۸ آزمایش شد. ارتش در سال های ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۱ این سلاح را تحویل گرفت.

بزرگترین سلاح های تاریخ

هر گلوله در حدود ۳۴ کیلوگرم وزن، ۲۸ سانتی متر قطر و ۷۵ سانتی متر طول داشت. سر جنگی W54 هم ۲۳ کیلوگرم به وزن آن اضافه می کرد. محل برخورد گلوله تابش مهلک معادل با ۱۰ هزار رِم (واحد اندازه گیری  روی سلولهای زنده و ارگانیسم ها) را در محدوده ای ۱۵۰ متری ایجاد می کرد و مدتی بعد هم تابش هایی با دوز مهلک ۶۰۰ رم در فاصله ۱۳۷ متر از مرکز برخورد از خود به جای می گذاشت. البته تمامی این موارد مهلک بستگی به جهت وزش باد هم داشت.

بزرگترین توپ از حیث کالیبر

بزرگترین سلاح های تاریخ

توپ تزار که در سال ۱۵۸۶ توسط «آندره چوخوف» ساخته شد با کالیبر ۸۹۰ میلی متر و طول ۵٫۹۴ متر، بزگترین توپ جهان است. این سلاح که در هیچ جنگی شرکت نداشته، اکنون در کاخ کرملین مسکو قرار دارد.

بمب تزار

بزرگترین سلاح های تاریخ

قدرتمندترین بمب هیدروژنی که تاکنون منفجر شده بمب تزار است؛ بمبی که در ۳۰ اکتبر ۱۹۶۱ آزمایش شد و قدرتی ۲۵۰۰ برابر بمب اتمی هیروشیما یا به عبارتی معادل با ۵۰ تا ۵۸ میلیون تن تی ان تی داشت. بمب تزار گوی آتشینی به قطر ۸ کیلومتر ایجاد کرد و هر آنچه در فاصله ۳۵ کیلومتری محل برخورد بود با خاک یکسان شد.

تفنگ کالیبر ۹۵۰

بزرگترین سلاح های تاریخ

تنها ۳ عدد از این تفنگ توسط شرکت SSK ایالات متحده تولید شده و به کالیبر ۹۵۰ و بزرگترین فشنگ ها مجهز است. در ویدیوی زیر می توانید لگد شدید این اسلحه را مشاهده کنید.

زیردریایی کلاس تایفون

بزرگترین سلاح های تاریخ

بزرگترین کلاس زیردریایی جهان که به نام «پروژه ۹۴۱» یا «آکولا» هم شناخته می شود با طول ۱۷۵ متری در جهان بی نظیر است. ۶ فروند از این زیردریایی هسته ای ساخت شوروی در سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ وارد خدمت شدند اما اکنون همه آنها بازنشست و ۳ نمونه هم اوراق شده اند.

برای اینکه خدمه، شرایط سخت زندگی در زیردریایی را فرموش کنند، تایفون به امکاناتی از جمله باشگاه ورزشی و استخر مجهز شده بود.

بزرگترین اسلحه ها با سنگین ترین گلوله های توپخانه

بزرگترین سلاح های تاریخ

توپ های آلمانی «شوئرر گوستاو» و «دورا»، ۱۳۵۰ تن وزن داشتند و در اواخر دهه ۱۹۳۰ میلادی ساخته شدند. هدف گوستاو نابودی استحکامات خط دفاعی ماژینو در فرانسه بود. دورا هم در محاصره استالینگراد به کار رفت. هر گلوله ۸۰۰ میلی متری، ۷ تن وزن داشت و می تواست هدف هایی در ۴۷ کیلومتری را منهدم کند. توپ ها روی ریل های قوسی قرار داشتند و با حرکت دادنشان توسط دو لوکوموتیو امکان تغییر زاویه شان فراهم می شد.

گوستاو در نهایت به دست سربازان ایالات متحده افتاد اما دورا سرنوشت متفاوتی داشت. نیروی زمینی آلمان در سال ۱۹۴۵ برای جلوگیری از تصاحب دورا توسط ارتش سرخ، آن را نابود کرد.

هفت تیر نیترو اکسپرس زلیسکا ۶۰۰

بزرگترین سلاح های تاریخ

بزرگترین هفت تیر ساخته شده است که البته با وزن حدود ۶ کیلوگرمی در دست گرفتنش هم چندان آسان نیست. زلیسکا از گلوله های ۶۰۰ نیترو اکسپرس استفاده می کند که در اوایل قرن ۲۰ میلادی به طور گسترده برای از پای در آوردن فیل ها به کار می رفت.

پروژه بابِل

بزرگترین سلاح های تاریخ

پروژه تولید ابر سلاح صدام حسین بود که در سال ۱۹۸۸ آغاز و تنها ۲ سال بعد معلق شد. دو توپ بابیلون (یا بابِل) ۱۵۶ متر طول داشتند و وزن هر کدام در حدود ۲۱۰۰ تن بود. قرار بود این توپ ها توانایی پرتاپ گلوله ها به مدار زمین را داشته باشند البته هدف پروژه به طور دقیق مشخص نبود. در نهایت در سال ۱۹۹۰، «جرالد بول»، مهندس کانادایی که در این پروژه دخیل بود ترور شد و در ۱۹۹۱ و پس از جنگ خلیج فارس، سازمان ملل بخش های ساخته شده را که در اروپا در حال انتقال بود، متوقف و سپس نابود کرد. تصویر بالا مربوط به دو بخش از بابیلون است که به هم پیچ شده اند.

تانک Panzerkampfwagen VIII Maus

بزرگترین سلاح های تاریخ

این تانک سنگین ترین با بدنه ای کاملاً محافظت شده به حساب می آید. تانک فوق سنگین آلمانی ۱۰٫۲ متر طول، ۳٫۷۱ متر عرض، و ۱۸۸ تن وزن دارد و تنها یک نمونه از آن ساخته شده است.

ساخت Maus در اواخر سال ۱۹۴۴ تکمیل شد. در ابتدا تولید ۵ نمونه سفارش داده شده بود اما تنها دو بدنه به همراه یک برجک تولید شد. تانک غول آسای آلمانی پیش از اینکه آزمایش ها روی زمین توسط آلمان ها را سپری کند، به دست ارتش سرخ افتاد.

بزرگترین سلاح های تاریخ

از آنجایی که به شدت سنگین وزن بود امکان عبور از روی پل ها را نداشت. به این ترتیب به گونه ای طراحی شد که با استفاده از یک لوله تنفسی بتواند تا عمق ۱۳ متری آب حرکت کرده و از رودخانه ها عبور کند.

لینک منبع اصلی