نروژ از کشف نهنگ جاسوس روسیه در آب های خود خبر داد

روسیه احتمالا به روش های نامتعارف تری برای جاسوسی روی آورده و تلاش دارد با کمک مادر طبیعیت توانایی های خود در عرصه جمع آوری اطلاعات را گسترش دهد. این در واقع ادعایی است که روز گذشته برخی از مقامات نروژی بعد از صید یک نهنگ سفید از آب های خود مطرح کردند.

ظاهرا نهنگ سفید کشف شده در آب های نروژ نوعی افسار عجیب و غریب روسی (که می توانسته یکی از دوربین های گوپرو را نگه دارد) بر سر داشته که هیچ شباهتی هم با تجهیزات و عدوات علمی و تحقیقاتی نهادهای حفظ محیط زیست ندارد.

نهنگ سفید

طبق گزارشات خبری از رسانه های نروژی، صیادان این نهنگ را هفته گذشته از ساحل شمالی نروژ شکار کردند و در آن زمان متوجه نوعی افسار عجیب دور سرش شدند. آن افسار در نهایت این گمانه زنی را در نظر مقامات نروژی به وجود آورد که احتمالا برای مقصد خاصی دور سر نهنگ بسته شده است. در واقع مقامات نروژی از آنجا که نهنگ سفید صید شده مدتی طولانی را در نزدیکی یکی از پایگاه های دریایی روسیه حضور داشته بر این باور خود پافشاری دارند.

نهنگ سفید در نزدیکی یکی از پایگاه های نظامی روسیه در دریا صید شده

یک زیست شناس نروژی که به بررسی وضعیت نهنگ سفید صید شده پرداخته مدعی شده که افسار آن بسیار محکم دور سرش بسته شده و محفظه ای برای حمل یک دوربین گوپرو نیز روی آن تعبیه شده بود (چیزی که دانشمندان روسی عموما از آن استفاده نمی کنند). Audun Rikardsen پروفسور و زیست شناس نروژی در توضیح این گفته خود اظهار داشت که قبلا یکی از همکاران روسش به او اینطور گفته بود. اما دلیل دیگر در مطرح شدن این فرضیه آن است که روسیه یک پایگاه هوایی در منطقه پیدا شدن نهنگ دارد.

Rikardsen در این باره گفت:

یکی از همکاران روسم قبلا گفته بود که آنها از این تجهیزات (دوربین های گوپرو) استفاده نمی کنند اما او اطلاع داشت که روسیه مدتهاست نهنگ های سفید را صید کرده و به آنها آموزش می دهد و به احتمال زیاد این نهنگ نیز به همین مساله ارتباط می یابد.

افسار نهنگ سفید

صیادانی که نهنگ را شکار کرده بودند هم گفته اند که روی افسار آن نوشته شده بود «تجهیزات سنت پترزبورگ» . البته اشاره کنیم یکی از کولونل های روسیه چندی بعد مصاحبه ای در همین رابطه انجام داد و در این باره چنین گفت:

اگر ما از این حیوان استفاده کرده باشیم به نظرتان روی آن شماره تماس می گذاریم و می گوییم با این شماره تماس بگیرید؟ البته ما دلفین های نظامی هم برای نقش های رزمی داریم و ابدا این مساله را نفی نمی کنیم. ما در Sevastopol (واقع در کریمه) مرکزی برای دلفین های نظامی داریم و به آنها آموزش می دهیم که تسک های مختلف را انجام دهند که از تحلیل بستر دریا گرفته تا حفاظت از آب و کشتن غواصان خارجی و چسباندن مین به کشتی های بیگانه را شامل می شود.

لینک منبع اصلی