مهندس سابق گوگل فایل زیپ حاوی ۳۰۰ هزار دلار بیت کوین را هک کرد

مهندس نرم افزار سابق گوگل و مدیر ارشد شرکت Pyrofex، «مایکل استی» به تازگی ادعا کرده یک فایل زیپ حاوی کلید خصوصی بیت کوین به ارزش بیش از ۳۰۰ هزار دلار را با موفقیت هک کرده است.

بر اساس اعلام استی، ۶ ماه پیش یک فرد روسی در لینکدین برای وی پیام فرستاده. این فرد مقاله استی در سال ۲۰۰۰ که مربوط به روشی برای هک فایل‌های زیپ بوده را مطالعه کرده. مهندس نرم افزار سابق گوگل در این زمینه گفته:

«این فرد روسی مقاله‌ای که من ۱۹ سال پیش نوشته بودم را خوانده بوده و می‌خواست بداند این حمله می‌تواند روی فایلی که تنها دارای دو فایل است، انجام شود. یک تحلیل می‌گوید این کار بدون قدرت پردازشی بالا و پول زیاد امکان پذیر نیست. از آنجایی که تنها با دو فایل سر و کار داشتم، این امکان وجود داشت در هر مرحله فایل‌های غلط زیادی پیدا شود.

در نهایت ۲۷۳ کلید ممکن، نزدیک به ۶ میلیارد تریلیون برای تست وجود داشت. من تخمین زدم که برای هک این فایل به یک مزرعه کارت گرافیک و یکسال زمان نیاز است و هزینه‌ آن به ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد. با وجود این موارد، فرد روسی اعلام کرد که می‌تواند این هزینه را تامین کند که باعث شگفتی من شد.»

کلید خصوصی بیت کوین

فایل‌ها دارای کلید خصوصی بیت کوین با ارزش ۱۲,۵۰۰ دلار در زمان خرید اولیه در سال ۲۰۱۶ بودند. حالا ارزش آن‌ها به ۳۰۰ هزار دلار رسیده. استی در رابطه با ادامه کار توضیح داده:

«خوشبختانه او همچنین لپ تاپ اصلی را داشت و دقیقا می‌دانست چه زمانی فایل را رمزگذاری کرده. این موارد باعث شد که فرایند به ۱۰ تریلیون کاهش پیدا کند و امکان انجام آن وجود داشته باشد. هک فایل چندین ماه در یک مزرعه متوسط انجام شد.»

پس از چندین ماه آزمایش، شامل کشف باگ در مزرعه GPU، استی ادعا کرده که موفق به هک این فایل زیپ شده است.