مایکروسافت دوباره یک تریلیون دلاری شد؛ اختلاف فاحش با رقبا

ممکن است فکر کنید شرکت سازنده ویندوز بود که هفته پیش یک کامپیوتر شش هزار دلاری و استند هزار دلاری معرفی کرد، زیرا سهام مایکروسافت طی پنج بازه نقل و انتقالات اخیر هفت درصد رشد کرده و برای دومین بار به بیش از یک تریلیون دلار رسیده است.

مایکروسافت با نزدیک ترین رقبایش ۱۰۰ میلیارد دلار فاصله دارد.

در طی مدت زمان مشابه سهام آلفابت و فیسبوک به ترتیب دچار افت ۳٫۵ و ۲٫۹ درصدی شدند. اپل نیز با وجود رشد ۹ درصدی هنوز ۱۸٫۲ درصد با رکوردی که مهر پارسال ثبت کرد فاصله دارد. همه این اتفاقات باعث شده اند مایکروسافت با نزدیک ترین رقبای حال حاضرش یعنی اپل و آمازون بیش از صد میلیارد دلار فاصله داشته باشد.

گفته شده این نتایج به دلیل تاثیر نگرفتن مایکروسافت از قوانین سخت گیرانه حال حاضر وزارت دادگستری آمریکا بر شرکت های بزرگ تکنولوژی این کشور به علت رفتارهای انحصارطلبانه و فعالیت های پر رنگش در حوزه سرویس دهی به شرکت هاست که باعث می شود کمتر تحت تاثیر رکود بازار قرار بگیرد.

سهام مایکروسافت

«الکس زوکین»، تحلیلگر شرکت سرمایه گذاری Piper Jaffray در این باره گفته:

موقعیت مایکروسافت با توجه به تقسیم سرمایش اش در حوزه هایی فراتر از IT برای حفظ ارزش سهام مشتریان در مقابل رکوردهای اقتصادی بهتر از همیشه است. با این همه به گفته آن ها آن ها هیچ ضعف یا رکودی در اقتصاد مشاهده نشده است. راهکار فعلی ما برای سهام مایکروسافت «بخر و فراموشش کن» است زیرا به نظر این شرکت در میانه رشدی قابل توجه قرار دارد.

در حال حاضر ۳۶ تحلیل گر پیشنهاد به خرید سهام مایکروسافت داده اند و پیش بینی می کنند سهامش هفت درصد دیگر هم رشد کرده و از ۱۳۱٫۴ دلار کنونی به ۱۴۳ دلار برسد. با این حال دو تحلیگر فروش سهان این شرکت را توصیه می کنند و یک نفر هم صبر کردن را بهترین تصمیم می داند.

مایکروسافت سومین شرکت آمریکایی بود که ارزشش به یک تریلیون دلار رسید، اما از وقتی موفق به انجام این کار شد همواره عنوان باارزش ترین شرکت تکنولوژی آمریکایی را به دوش کشیده است.

لینک منبع اصلی