زیردریایی هسته‌ای هند که به خاطر اشتباهی مضحک غرق شد

سه سال قبل نخست وزیر هند با غرور و افتخار فرمان پیوستن اولین زیردریایی اتمی بومی به ارتش این کشور را صادر کرد، با این حال زیردریایی میلیارد دلاری هندی‌ها به خاطر یک اشتباه مضحک غرق شد.

زیردریایی جنگی ۶ هزار تنی «آی‌ان‌اس آریهانت» (INS Arihant) که ۲.۹ میلیارد دلار هزینه صرف توسعه آن شده، از راکتور هسته ای بهره برده و قابلیت حمل ۴ کلاهک هسته‌ای K-15 با برد ۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتر را دارد. این کشور قبلا هم چندین زیردریایی معمولی داشت اما آنها هر از چند گاه باید به سطح می آمدند و اغلب اوقات هم در تعمیرگاه به سرمی بردند؛ آریهانت اما قرار بود شرایط را تغییر دهد. 

این جنگ افزار هسته ای مدت های مدیدی زیر آب می ماند و برای پیمایش مسافت های طولانی طراحی شده بود، با این حال یک اشتباه کودکانه برای مدت طولانی آن را از دور خارج کرد. پس از مدت ها بی خبری از آریهانت نشریه «هیندو» مدعی شد که پرسنل زیردریایی بستن یکی از دریچه ها را فراموش کرده اند و به همین سادگی نفوذ آب شور، موتور پیشرفته آن و برخی سیستم های دیگر را از کار انداخته است.

این اتفاق در سال ۲۰۱۷ و مدت کوتاهی پس از آغاز فعالیت زیردریایی در بندر رخ داده بود. غیبت آریهانت طی مجادلات سیاسی هند و چین باعث راه افتادن گمانه زنی هایی شد اما کسی خبر نداشت که چنین اشتباهی تنها زیردریایی هسته ای اقیانوس هند را از کار انداخته است.

آریهانت پس از تعمیر و بازسازی دوباره به ناوگان ارتش پیوسته و در مجادلات این کشور با پاکستان و چین تا حدی موقعیت آنها را بهبود بخشیده است. علی رغم مسلح بودن به موشک های هسته ای میان برد، هند متعهد شده که تنها در سناریوهای دفاعی آنها را وارد بازی کند.

لینک منبع اصلی