روزیاتو: درد شانه و بازوی سمت چپ نشانه چیست؟

گرفتگی یکی از رگ های خونی یا پارگی شریان های قلبی می تواند مانع از رسیدن جریان خون به بخشی از قلب شود. در این موارد ماهیچه قلب به سرعت آسیب می بیند و اگر فورا معالجه نشود از کار می ایستد.

اما برای آنکه مطمئن شوید علت درد شانه و بازوی سمت چپ شما حمله قلبی بوده بهتر است علائم دیگر آن را هم از نظر بگذرانید:

  • درد در ناحیه قفسه سینه
  • درد کمر، گردن و یا فک
  • استفراغ یا حالت تهوع
  • تنگی نفس
  • سردرهای خفیف یا غش
  • عرق سرد
  • خستگی

علائم حمله قلبی در برخی افراد شدیدتر است و برخی هم با علائم ملایم تری دچار حمله می شوند.

آنژین صدری

آنژین صدری یکی از نشانه های بیماری قلبی است. این یعنی خون دریافتی توسط ماهیچه های قلب شما فاقد اکسیژن کافی هستند. آنژین صدری به بروز علائمی مشابه به حمله قلبی در فرد منجر می شود اما این علائم عموما برای چند دقیقه استمرار دارند و وقتی فعالیت بدنی دارید شدت پیدا می کنند و وقتی در استراحت به سر می برید از بین می روند.

بورسیت یا التهاب کیسه های مفصلی

بورسا نوعی کیسه پر شده از مایع است که میان استخوان و قسمت های متحرک یک مفصل قرار دارد. وقتی بورسا متورم می شود شرایطی به نام بورسیت ایجاد می گردد. بورسیت شانه غالبا به خاطر حرکات تکرار شونده در فرد ایجاد می شود و خطر ابتلا به بورسیت با افزایش سن فرد بیشتر می شود.

درد ناشی از بورسیت نیز معمولا وقتی حرکت می کنید یا روی بازو و شانه خود می خوابید بیشتر می شود. در این موارد نمی توانید به راحتی شانه خود را حرکت دهید. از دیگر نشانه های بورسیت احساس سوزش و مور مور شدن بدن است.

شکستگی یا ترک استخوان

گاهی اوقات شکستگی یا ایجاد ترک در یکی از استخوان های بازو یا شانه هیچ علامت دیگری غیر از درد ندارد. وجود استخوان شکسته در بازو، مچ یا دست میتواند باعث بروز دردهای شدید در فرد شده و حین حرکت بیشتر شود. از دیگر علائم شکستگی استخوان می توان به تورم یا بی حسی آن اشاره کرد. گاهی حتی بازو یا شانه شما کاملا عادی به نظر می رسد اما بعد از عکسبرداری متوجه می شوید که دچار شکستگی استخوان شده اید.

فتق دیسک بین مهره ای

دیسک ها صفحاتی میان استخوان و ستون فقرات هستند که نقش نوعی ضربه گیر را برای ستون فقرات ایفا می کنند. زمانی که فتق دیسک بین مهره ای در گردن رخ می دهد یکی از دیسک های آن از موقعیت اصلی خود جدا شده و به عصب ها فشار می آورد.

این درد در ابتدا در گردن احساس می شود اما در ادامه باعث بروز درد شانه و بازوی سمت چپ می شود و ممکن است با حرکت شما شدت هم پیدا کند.

 گیرافتادگی عصب یا رادیکولوپاتی گردن

منظور از گیرافتادگی عصب تحت فشار قرار گرفتن یا تورم آن است. این مساله میتواند ناشی از فتق دیسک بین مهره ای به خاطر بروز تومور یا جراحت ناشی از فرسایش اتفاق بیافتد.

علائم گیرافتادگی عصب بسیار شبیه به فتق دیسک بین مهره ای است. بی حسی، مور مور شدن و سوزش از جمله نشانه های این بیماری در بازو است. علاوه بر این ممکن است حین حرکت درد شما بیشتر شود.

پارگی کلاهک گرداننده

بلند کردن احسام سنگین یا حرکات تکراری میتواند منجر به پارگی تاندون در کلاهک گرداننده شانه ای شما شود و این مساله به شدت شانه را تضعیف کرده و انجام کارهای روزانه را بسیار برایتان دشوار می کند.

پارگی کلاهک گرداننده زمانی که به پهلو می خوابید بیشتر باعث آزارتان می شود. علاوه بر این وقتی بازوی خود را به شکل خاصی حرکت می دهید درد را بیشتر احساس می کنید. این بیماری همچنین بازوی شما را به شدت ضعیف میکند و برد حرکتی شانه را به میزان قابل توجهی کم میکند.

کشیدگی و تاب خوردگی رباط

کشیدگی یا پارگی رباط ها و همچنین پیچ خوردگی تاندون ها و ماهیچه ها هم میتواند از علل بروز درد شانه و بازوی سمت چپ باشند. این اتفاقات زمانی رخ می دهد که در حال افتادن باشید و بخواهید با بازوهایتان مانع از این کار شوید یا اجسام بزرگ را به شیوه اشتباه بلند کنید.

آماس زردپی 

زردپی ها نوارهای منعطفی از بافت بدن هستند که استخوان را به ماهیچه متصل می کنند. وقتی تاندون ها متورم می شوند شرایطی به نام تاندینیت یا آماس زرد پی رخ می دهد. تاندینیت شانه یا بازو معمولا باعث بروز درد در بازوها میشود و احتمال اینکه فردی به این مشکل دچار شود با افزایش سن بالا می رود. این بیماری علائمی شبیه به بورسیت دارد.

.سندروم خروجی قفسه سینه

در این سندروم رگ های خونی در قسمت ترقوه به خاطر ضربه یا جراحت های تکرار شونده تحت فشار قرار می گیرند و اگر فرد درمان نشود ممکن است به بروز آسیب همیشگی در عصب های دست او منتهی گردد.

این سندروم باعث سوزن سوزن شدن، مور مور شدن و ضعف بازو می شود و در برخی موارد بازوی فرد ورم می کند. از دیگر نشانه های این سندروم میتوان به تغییر رنگ دست، سرد شدن دست ها یا بازو و افت نبض در ناحیه بازو اشاره کرد.