دلیل ناتمام ماندن تابلوی مونالیزا مشخص شد

دلیل ناتمامی تابلوی معروف «مونالیزا» احتمالا آسیب عصبی به دست «لئوناردو داوینچی»، نقاش نامدار دوران رنسانس بوده است. این مشکل پس از یک غش شدید که منجر به سقوط او شد به وجود آمد و دست راستش را به حالت نیمه مشت در آورده بود.

یک پرتره نیز وی را در حالتی نشان می دهد که دست راست او از گردنش آویزان شده و حالت گرفتگی عجیبی دارد.

قبلا تصور می شد سکته عامل آسیب به نیمه راست بدن او بوده است

متخصصان هنگام بررسی دقیق این پرتره از داوینچی که توسط هنرمند دیگری به نام «جیوان فیجینو» کشیده شده بود به نکته عجیبی برخوردند. این اثر ۲۸ در ۴۰ سانتی متری داوینچی را در حالی نشان می دهد که دست راستش وضعیتی غیر عادی دارد.

دست داوینچی

پرتره ای که دست آسیب دیده ی داوینچی را نشان می دهد

طبق گفته متخصصان نویسنده ی ژورنال جامعه سلطنتی پزشکی، دست راست او احتمالا بعد از سقوط از یک ارتفاع زیاد و آسیب عصبی، بی استفاده شده بود. قبل از این اتفاق داوینچی قادر به استفاده از هر دو دستش بوده و کار طراحی را با دست چپ و رنگ کردن را با دست راست انجام می داده است.

محققان حالا گمان می کنند همین مسئله علت ناتمام ماندن معروف ترین نقاشی جهان است. آن ها می گویند برخلاف باور عام که یک سکته سمت راست بدن او را تحت الشعاع قرار داده بود، این مسئله دلیل اصلی محدود شدن قابلیت های داوینچی بوده است.

«دکتر دیوید لازری»، یکی دیگر از نویسندگان این تحقیق که خود متخصص جراحی بازسازی و زیبایی پلاستیک در کلینیک ویلا سالاریای رم است در این باره می گوید:

این تصویر به جای اینکه اثرات ناشی از گرفتگی دست بر اثر علت سکته را نمایش دهد، بیشتر شبیه عوارض آسیب عصب زند زیرین است که بیشتر به نام دست پنجه ای شناخته می شود.

او اضافه کرد احتمالا همین مشکل باعث شده او بسیاری از آثارش را که طی ۵ سال آخر فعالیتش به عنوان نقاش کشیده بود ناتمام رها کند. «مونا لیزا» جایی بین سال های ۱۵۰۳ و ۱۵۱۹، سال فوت داوینچی؛ کشیده شده بود.

لینک منبع اصلی