تولید مودم ۵G اپل برای آیفون تا سال ۲۰۲۵ به تعویق افتاد

حدوداً یک ماه پیش بود که اپل و کوالکام در اقدامی غیر منتظره، خبر از پایان دعواهای حقوقی چندساله خود دادند که این موضوع منجر به واکنش های مثبتی از سوی منتقدان و سرمایه گذاران شد.

حال خبر می رسد که با توافق اخیر دو کمپانی مورد اشاره، اپل توسعه مودم ۵G اختصاصی خود برای آیفون را به تعویق انداخته و احتمالاً تا سال ۲۰۲۵ شاهد تولید این سخت افزار توسط شرکت ساکن کوپرتینو نخواهیم بود.

قرار بود مودم ۵G اپل برای آیفون در سال ۲۰۲۱ تولید شود

بد نیست بدانید که ریشه اصلی تصمیم اپل برای تولید چیپ مودم ۵G اختصاصی، به سال ۲۰۱۷ و زمان عرضه آیفون X برمی گردد که در این سال اینتل و کوالکام به عنوان تأمین کنندگان چیپ های مودم آیفون، سفارش های اپل را تهیه می کردند؛ اما به دلیل کیفیت پایین تر از حد انتظار چیپ های اینتل (علی رغم اصلاحات مکرر) و عقب افتادن مداوم این شرکت از زمان بندی، اپل کم کم به فکر کاهش همکاری با شرکت مذکور افتاد.

در این بین عدم پاسخگویی مناسب اینتل به نیازهای اپل در زمینه مودم های ۴G و همچنین آینده نامعلوم ارتباط شرکت سازنده آیفون با کوالکام، اپل را بر آن داشت که پروژه توسعه مودم ۵G را آغاز کند و چیپ اختصاصی خود با استانداردهای رده بالای محصولاتش را تا سال ۲۰۲۱ تولید نماید.

مودم 5G اپل

مشکلات موجود با اینتل و عدم توانایی اپل برای توسعه به موقع چیپ مخصوص خود دو راه پیش مدیران این شرکت قرار داد؛ یا یک سال دیگر استفاده از فناوری ۵G را به تعویق بیاندازند و یا با کوالکام به توافق رسیده و زنجیره تأمین مطمئنی برای چیپ های مودم خود تدارک ببینند. با توجه به رخدادهای اخیر، مشخص شد که اپل گزینه دوم را انتخاب کرده؛ اما برنامه های این شرکت برای توسعه مودم اختصاصی چه شدند؟

طبق اطلاعات منتشر شده از منابع آگاه، اپل به کارمندان خود گفته که چیپ مودم ۵G اختصاصی تا سال ۲۰۲۵ توسعه نخواهد یافت و با این تصمیم، زمان لازم برای طراحی سخت افزاری با الزامات کیفی مخصوص به خود را فراهم کرده است.

گفتنی است کمپانی اپل تصمیم دارد در نهایت تمام روابط تجاری خود را با اینتل قطع کند و فعلاً تنها تولید مودم های ۴G LTE محصولات قدیمی تر را به این شرکت سپرده است.

لینک منبع اصلی