تغییرات قیمت خودرو های تولید داخل در بازار تهران [به روز رسانی]

بازار خودرو در شرایطی طی ماه های گذشته دچار نوسانات شدید قیمت شد که دلیل این وضعیت را می ‌توان در بازگشت تحریم ‌های صنعت خودرو از سوی ایالات متحده آمریکا، جست و جو کرد.
علاوه بر تحریم ها، آنچه بیش از همه التهاب بازار خودرو را در پی داشت، بی‌برنامگی سیاست گذاران صنعت خودرو است. کارشناسان این صنعت پیش از آغاز تحریم ها با توجه به نوسانات بازار ارز هشدار داده بودند که در صورت عدم مدیریت صحیح این نوسانات به بازار خودرو کشور نیز نفوذ پیدا می کند.

از طرف دیگر عدم نظارت واحد های مربوطه بر بازار خودرو و توجه نکردن ناظران به قیمت های دل خواه ارائه شده در بازار که گاها هیچ گونه توجیه عقلانی نیز ندارد سبب شد که التهاب بازار خودرو در بالاترین حالت خود طی سال های گذشته باشد.

قیمت خودرو های داخلی ٢٢ مهر ٩٧:قیمت خودرو

قیمت خودرو های داخلی ۷ اسفند ٩٧ [به روز رسانی]

در پی نوسانات نرخ ارز طی چند روز گذشته و نزدیک شدن به ایام عید، بازار خودرو طی روزهای اخیر نوسانات شدیدی را تجربه می کند که البته علیرغم وعده و وعید خودروسازان و وزارت صنعت و معدن و تجارت، به سمت افزایش قیمت ها بوده است. بر این اساس، قیمت اکثر خودروهای شناخته شده در بازار افزایشی چندین میلیون تومانی را تجربه کرده است و به نظر نمی رسد که طرح های فروش فوری محصولات ایران خودرو و سایپا نیز در این زمینه موثر واقع شده باشند. در چنین شرایطی خودروسازان معتقدند که افزایش تیراژ تولید و تحویل خودروهای ثبت نامی به اشباع شدن بازار و کاهش قیمت ها منجر خواهد شد اما واقعیت این است که حداقل در بازار پر التهاب شب عید، کاهش قیمت از سوی فروشندگان بعید به نظر می رسد و خوش‌بینانه ترین پیش بینی می تواند متوقف شدن قیمت ها در سطوح فعلی و تشدید رکود در بازار باشد.

قیمت روز خودرو های داخلی در آخرین روز کاری سال ۹۷ [به روز رسانی ]
سال ۹۷ را باید پرنوسان‌ترین سال در تاریخ بازار خودروی کشور دانست. سالی که در آن افزایش قیمت‌ها بیشتر از حد تصور تمام کارشناسان بود و در برخی موارد خارج از فاکتورهای تاثیرگذار به راه خود ادامه میداد و بازار را بیشتر در باتلاق رکود فرو میبرد.
بازار خودروهای خارجی و داخلی در سال ۹۷ شاهد نوساناتی بود که بسیاری از فروشندگان و خریداران را متعجب کرد و عملا دست مصرف کننده را از دسترسی به خودروهای موجود با قیمت‌های معقول کوتاه نمود.
با وجود اینکه کیفیت خودروهای داخلی در هیچ دوره ای چنگی به دل نمیزد باید از سال ۹۸ به کمبود آپشن نیز عادت کرده و ماشین‌ها را به سبک و سیاق خودروهای کلاسیک دهه ۱۳۶۰ تحویل بگیریم. در دورانی که خودروسازان جهان مشغول ساخت خودروهای خودران، ماه‌نورد و مریخ نورد هستند، محصولات داخلی ما در سال ۹۸ بدون رینگ آلیاژی، بدون کروز کنترل و بدون ترمزهای دیسکی روانه بازار خواهند شد.
از بحث کیفیتی که بگذریم، قیمت‌های نجومی که در سال ۹۷ شکل گرفت در عمر صنعت خودروسازی کشور بی سابقه بوده است. قیمت تمام محصولات داخلی در بازار حول و حوش ۱۲۰ درصد افزایش یافته است. به طور مثال خودروی پراید ۱۱۱ که در ابتدای سال حدود ۲۴ میلیون تومان قیمت داشت، در بالاترین حد خود یعنی در ابتدای اسفندماه با رشد ۱۲۰ درصدی حدود ۵۳ میلیون تومان معامله شد. برای سایر محصولات نیز تقریبا همین رشد قیمت به ثبت رسیده است.
تغییرات شکل گرفته قیمت خودرو های داخلی در بازار تهران و کرج در سال ۹۷ :


قیمت روز خودرو های داخلی در اولین روزهای کاری سال جدید [به روز رسانی]
کاهش سطح روابط مالی و اقتصادی ایران با شرکای خارجی موجب شده تا کمتر برندی از آسیا یا اروپا تمایلی به ادامه کار با خودروسازان ایرانی داشته باشد. در واقع چنان ‌که از شواهد امر بر می‌آید، چینی‌ها هم به ‌واسطه دشواری نقل ‌و انتقال ارز، قید برنامه‌های متعدد خود را در ایران زده و فعلاً در پایین‌ترین سطح ممکن به مونتاژ افتان‌ و خیزان محصولات ادامه می‌دهند.
بر اساس مشاهدات میدانی با پایان یافتن تعطیلات نوروزی، قیمت خودرو تغییر محسوسی نداشته است. گزارش امروز بازار خودرو از افزایش یک میلیون تومانی پژو GLX 405 و کاهش یک میلیون تومانی قیمت دنا پلاس حکایت دارد.
قیمت پژو ۲۰۷i صندوقدار اتوماتیک با افزایش قیمت نسبت به روز گذشته مواجه شده و با قیمتی حدود ۱۳۲ میلیون تومان معامله می شود.
پژو ۲۰۰۸ نسبت به روز گذشته ارزانتر شده و با کاهش نسبی به بهای معامله ای ۲۶۹ میلیون تومان رسیده است.
رنو ساندرو استپ وی اتوماتیک که روز گذشته با قیمتی حدود ۱۴۵ میلیون تومان به فروش رسیده بود، امروز با قیمتی حدود ۱۴۷ میلیون تومان معامله شده است.
در این جدول شما می توانید تغییرات قیمت خودرو ها را مشاهده کنید:
قیمت روز خودرو داخلی در روزهای انتهایی فروردین ماه [به روز رسانی]
گزارش امروز بازار خودرو از افزایش دو میلیون تومانی قیمت سمند EF7 و افزایش چهار میلیون تومانی قیمت دنا پلاس توربو حکایت دارد.
سمند سورن توربو با افزایش قیمت نسبت به روز گذشته مواجه شده و با قیمتی حدود ۱۱۲ میلیون تومان معامله می شود.
رنو ساندرو استپ وی اتوماتیک نسبت به روز گذشته گرانتر شده و با افزایش قیمت به بهای معامله ای ۱۶۶ میلیون تومان رسیده است.
سوزوکی گراند ویتارا که روز گذشته با قیمتی حدود ۴۲۰ میلیون تومان به فروش رسیده بود، امروز با قیمتی حدود ۴۵۰ میلیون تومان معامله شده است.

لینک منبع اصلی