تحریم تجاری هواوی به اپل و گوگل هم آسیب می زند

بر اساس گفته یکی از کارشناسان حوزه تکنولوژی چین، قوانین ترامپ برای تحریم تجاری هواوی علاوه بر اپل می تواند برای گوگل هم ضررهایی در پی داشته باشد.

تا به امروز بیشتر توجهات متوجه تاثیر این مساله روی وضعیت تجاری اپل قرار داشت. شرکت سرویس‌دهندی مالی «Goldman Sachs» اخیرا هشدار داد که در بدترین حالت، این تحریم‌ها منجر به کاهش ۲۹ درصدی سود اپل در بازارهای جهانی خواهد شد.

در همین حال یکی از شرکای مدیریتی شرکت «GBA» به نام «Gregor Berkowitz» از ریسک این موضوع برای گوگل خبر داد و گفت:

حرکت دولت ایالات متحده به منظور تحریم هواوی در استفاده از سرویس شرکت‌های آمریکایی باعث تشویق این شرکت نسبت به توسعه اپ‌ها و سرویس‌های چینی خارج از بازار این کشور می‌شود. این موضوع می‌تواند به شرکت‌هایی مثل Baidu و Didi یک امتیاز مثبت در مقابل سرویس‌های گوگل و اوبر بدهد. این برتری در نقاطی از دنیا که هواوی قدرتمندتر است تشدید شده و قوت می‌گیرد.

با این اوصاف چنین روندی در خود چین اهمیت زیادی ندارد اما در کشورهایی که محصولات هواوی فروش خوبی دارند از تاثیر بسزایی برخوردار است.

شرکت‌هایی مثل گوگل در این بازی برنده نخواهند بود چرا که هواوی تمرکز خود را روی فراگیر کردن سرویس‌های چینی خواهد گذاشت. بنابراین در جنگ تجاری بین چین و آمریکا، احتمالا شاهد استفاده از بایدو به عنوان موتور جستجوی پیشفرض در کشورهایی مثل هند و آفریقا و تغییر سرویس‌دهنده ایمیل و سرویس‌های تراکنش‌های مالی در بازار این کشورها خواهیم بود.

تحریم تجاری هواوی

با اینکه عدم دسترسی به اندروید می‌تواند تجارت هواوی در آمریکا و سایر بازارهای مهم را از بین ببرد، اما چنین اتفاقی الزاما در بازارهای در حال توسعه تکرار نخواهد شد. در این بازارها خرید یک دستگاه که از لحاظ سخت‌افزاری عملکرد خوبی داشته و مقرون به صرفه باشد مهم‌تر از نوع سیستم عامل به نظر می‌رسد.

با این حال اپل به عنوان یک شرکت فروشنده سخت‌افزار در چین، بیشتر تحت تاثیر مستقیم این تحریم‌ها قرار می‌گیرد. چرا که چین برای تلافی تحریم‌های اعمال شده می‌تواند فروش آیفون در این کشور را ممنوع کند و ضربه بزرگی به اپل وارد بیاورد.

با این حال با توجه به تحلیل‌های Berkowitz علاوه بر دیدن تاثیرات آنی و مستقیم، باید پیامدهای بلند مدت تحریم تجاری هواوی از سوی آمریکا را هم مورد بررسی قرار داد. در واقع این ماجرا تاثیرات ثانویه زیادی دارد که احتمالا شدیدتر و قابل توجه‌تر از اثرات مستقیم آن خواهند بود.

لینک منبع اصلی