بررسی دیجیاتو: قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus

طراحی روی کاغذ و نقاشی روی بوم، حس و حال خودش را دارد و خیلی از هنرمندان، این تجربه را با هیچ چیز دیگری عوض نمی کنند. دنیای دیجیتال اما نیازهای جدیدی را به وجود آورده و چرخه تولید اثر هنری را تا جای ممکن کوتاه کرده. در این دنیای سریع، ابزارهای جدید طراحی دیجیتال مثل قلم نوری با ساده تر کردن فرایند تصحیح خطاها و اشتباهات احتمالی از استرس کار می کاهند. در این مطلب قصد داریم قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus را بررسی کنیم.

شرکت پاربلو (Parblo) در این حوزه سابقه زیادی ندارد و در سال ۲۰۱۵ تأسیس شده، اما طی همین مدت کوتاه با عرضه محصولات خوش قیمت توانسته به یکی از برندهای پرطرفدار در بازار تبدیل شود. همان طور که حتماً حدس زده اید، نام این برند از اسم هنرمند معروف اسپانیایی یعنی پابلو پیکاسو گرفته شده است. به جز بزرگ ترین برند این حوزه یعنی وکام (Wacom) نام های دیگری هم در بازار کشورمان حضور دارند که بین آنها می توان به جنیوس، ایکس پی پن (XP-Pen) و هویون (HUION) اشاره کرد.

داخل بسته بندی کم حجم و نسبتاً زیبای قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus علاوه بر پد طراحی و قلم، یک قطعه کابل USB-C، هشت قطعه نوک یدک، پایه قلم، دستکش دو انگشتی و دستمال تمیز کننده قرار گرفته تا نیازی به تجهیزات جانبی اضافه نداشته باشید. پایه نگهداری و تنظیم زاویه پد طراحی به صورت جداگانه فروخته می شود. قیمت جهانی این محصول هم حدود ۷۰ دلار تعیین شده که در کشور ما با قیمت حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به فروش می رسد.

مشخصات فنی قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus

قبل از اینکه مشخصات فنی قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus را مرور کنیم باید بدانید در حال حاضر اکثر قلم های نوری موجود در بازار، حداقل ویژگی های مورد نیاز برای طراحان تازه کار را دارند و نیاز افرادی که می خواهند وارد دنیای طراحی دیجیتال شوند را برآورده می کنند. طبق اعلام سازنده، این قلم نوری مشخصات زیر را ارائه می دهد:

  • ابعاد سطح فعال برای طراحی ۶×۱۰ اینچ / ۱۵×۲۵ سانتی متر
  • حساسیت به فشار ۸۱۹۲ سطح
  • حساسیت به زاویه تا ۶۰ درجه
  • رزولوشن ۵۰۸۰ Lpi
  • نرخ پاسخدهی ۲۶۶Rps
  • حداکثر فاصله قلم از صفحه ۱ سانتی متر

همان طور که می بینید، مقدار حساسیت به فشار این قلم نوری و رزولوشن پد طراحی در سطح حرفه ای ترین محصولات بازار است. نرخ پاسخدهی بالای ۲۰۰ گزارش در ثانیه (Rps) هم برای تجربه مطلوب طراحی کافیست و به همین دلیل با نرخ ۲۶۶Rps عملکرد بسیار خوبی را از این گجت شاهد خواهید بود. با توجه به مشخصات فوق، قلم نوری پاربلو A610 پلاس حداقل روی کاغذ فراتر از قیمت خود عمل می کند، اما باید ببینیم در شرایط واقعی چگونه است.

نصب و راه اندازی

برای نصب و راه اندازی قلم نوری پاربلو A610 پلاس به کار خاصی نیاز ندارید. کافیست نرم افزارهای طراحی مثل ادوبی فتوشاپ، اتودسک اسکچ بوک یا افینیتی دیزاینر را روی سیستم داشته باشید و قلم نوری را به کامپیوتر متصل کنید. نصب درایور مخصوص از سایت پاربلو امکانات کاملی را برای تنظیم و کالیبره کردن دستگاه در اختیار شما می گذارد.

با استفاده از نرم افزار PenTablet که به شکل رایگان برای سیستم عامل ویندوز و مک عرضه شده می توانید دکمه های روی قلم و دکمه های میانبر روی پد را تنظیم کرده، حساسیت به فشار را تست نموده و منطقه فعال پد را به دلخواه تغییر دهید. در حالت پیش فرض سطح فعال پد، تمام نمایشگر را پوشش می دهد اما می توانید این سطح را بسته به فضای طراحی خود عوض کنید.

طراحی و کیفیت ساخت

قلم نوری پاربلو A610 پلاس کیفیت ساخت مطلوبی دارد و با وزن و ضخامت کم، حمل و نقلش کار سختی نیست. البته کاهش ضخامت دستگاه و ۱۰ دکمه اضافه روی پد، ابعاد آن را کمی افزایش داده است. سطح زیر پد با روکش پارچه ای پوشانده شده که هم زیباست و هم در برابر خط و خش مقاوم است. دکمه های روی پد کمی لق می زنند و فشردن آنها صدای ناخوشایندی ایجاد می کند، به همین دلیل شاید هیچگاه از آنها استفاده نکنید.

قلم بسیار ساده طراحی شده و نشانه ای از یک محصول پریمیوم ندارد، ولی وظیفه اش را به خوبی انجام می دهد. ضخامت و ابعاد قلم در مقایسه با محصولات مشابه، اندکی کمتر است و مدتی طول می کشد که به در دست گرفتنش عادت کنید. جنس بدنه قلم چندان تعریفی ندارد و حس یک محصول ارزان قیمت را به شما منتقل می کند، ضمن اینکه گریپ مخصوص هم ندارد و در صورت تعریق دست، کار سختی در پیش خواهید داشت، اما وزن کم آن در درازمدت خستگی کمتری را به همراه دارد. با در نظر گرفتن رده قیمتی این محصول، می توان کیفیت ساخت قلم نوری پاربلو A610 پلاس را مطلوب ارزیابی کرد.

کارآیی

برای ارزیابی کارآیی قلم نوری پاربلو A610 پلاس از خانم سبحانی، تصویرساز حرفه ای کمک گرفتیم که تجربه استفاده از انواع مختلف قلم نوری را دارند. آنچه در ادامه می خوانید نظرات خانم سبحانی در این زمینه است.

اولین چیزی که توجه شما را جلب می کند، وزن ناچیز قلم و ضخامت کم پد در مقایسه با محصولات مشابه است. البته وزن کم قلم می تواند آزاردهنده باشد، به خصوص اگر به قلم های ضخیم تر مانند قلم های وکام عادت داشته باشید. این موضوع در کنار فقدان گریپ روی بدنه قلم باعث می شود فشار بیشتری به انگشتان وارد شده و زودتر از حالت عادی خسته شوید. فقدان پاک کن (Eraser) انتهای قلم هم می تواند سرعت کار را کاهش دهد. پاربلو ۸ قطعه سر اضافه برای قلم در نظر گرفته که البته همگی کار یکسانی انجام می دهند. با توجه به فرسایش ناچیز نوک قلم، بعید به نظر می رسد که در درازمدت با مشکلی در این زمینه مواجه شوید.

اصطکاک نوک قلم با سطح پد مناسب است اما صدایی که هنگام طراحی به گوش می رسد چندان خوشایند نیست. مسئله دیگری که باید به آن عادت کنید، فاصله محدود عملیاتی قلم تا سطح پد است. این فاصله حداکثر ۱ سانتی متر تعریف شده و اگر در حین کار دستتان از سطح فاصله بگیرد، ارتباط قلم قطع می شود. البته همان طور که گفتیم به مرور به نحوه کارکرد با این قلم نوری عادت خواهید کرد.

اگر محدودیت های قلم نوری پاربلو A610 پلاس که اکثراً به رده قیمتی پایین آن مربوط می شوند را کنار بگذاریم، به تجربه طراحی با آن می رسیم؛ جایی که شایستگی های این گجت به خوبی مشخص می شود. رزولوشن بسیار خوب پد و حساسیت بالای قلم به فشار، طراحی با این قلم نوری را بسیار لذت بخش می کند. البته طراحی اولیه (اسکچ زدن) با این مدل قلم های نوری به خاطر فاصله بین دست و چشم کار سختیست، ولی اگر تجربه این کار را داشته باشید رزولوشن بالای قلم نوری پاربلو به کمک شما می آید.

بررسی قلم نوری پاربلو A610 پلاس

نمونه طرح اجرا شده با قلم نوری پاربلو A610 پلاس

نقطه قوت اصلی قلم نوری پاربلو A610 پلاس بازخورد بسیار خوب قلم آن است. تجربه ما نشان داد این قلم با حساسیت ۸۱۹۲ سطح فشار، یکی از بهترین ابزارهای بازار برای براش زدن است و در سطح حرفه ای ترین محصولات کار می کند. در واقع اگر پینت کار می کنید، می توانید روی این قلم نوری حساب ویژه ای باز کنید. حساسیت قلم به زاویه تا ۶۰ درجه هم می تواند در تصویرگری حرفه ای به کمک شما بیاید که البته ما به دلیل نامشخص نتوانستیم این ویژگی را فعال کنیم ولی به گفته شرکت عرضه کننده محصول، به درستی عمل می کند.

جمع بندی

قلم نوری پاربلو A610 پلاس یکی از کارآمدترین محصولات بازار در این رده قیمتی است که آن را به گزینه ای مطلوب برای ورود به دنیای طراحی دیجیتال تبدیل می کند. اگر بخواهید محصولی مشابه از برند وکام با چنین مشخصاتی تهیه کنید، باید حداقل ۳ برابر بیشتر هزینه کنید ولی از نظر قیمتی، محصولات هویون یا دیگر برندهای چینی توانایی رقابت با پاربلو را دارند.

وزن و ضخامت بسیار کم این قلم نوری، حمل و نقل آن را ساده می کند. بی نیازی از نصب نرم افزار و درایور مجزا (Plug & Play) هم از مزایای این محصول است، اگرچه با نصب نرم افزار مخصوص می توانید تنظیمات خاص خودتان را روی آن اعمال کنید. رزولوشن بسیار خوب پد و حساسیت بالای قلم به فشار، تجربه طراحی لذت بخشی را برای شما فراهم می کند، به خصوص اگر به تصویرسازی و نقاشی دیجیتال مشغولید و با براش های مختلف کار می کنید.

بعضی از مسائلی که در بررسی به آنها اشاره کردیم، مانند وزن و ضخامت کم قلم، صدای ایجاد شده در زمان طراحی یا فاصله عملیاتی محدود قلم، به مرور زمان برای شما عادی می شوند و البته قیمت محصول هم این موارد را توجیه می کند.

در مجموع اگر قصد محک زدن توانایی های خودتان در حوزه طراحی و تصویرسازی دیجیتال را دارید و می خواهید با هزینه معقول وارد این حوزه شوید، قلم نوری پاربلو A610 پلاس یکی از بهترین انتخاب های بازار است. اما اگر باتجربه هستید و قصد فعالیت کاملاً حرفه ای را دارید، می توانید به محصولات رده بالاتر پاربلو، به خصوص مانیتورهای گرافیکی سری Mast یا Coast یا حتی دیگر برندها مانند وکام فکر کنید.

برای خرید قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus با گارانتی تعویض یک ساله شرکت سامان کام می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

لینک منبع اصلی