انتقال تست‌های کرونا با شاتل خودران [تماشا کنید]

نهادهای بهداشتی سراسر دنیا در کنار توسعه کیت های کارآمد برای تشخیص ویروس کرونا در حال تجربه راه های جدیدی هستند که به افزایش سرعت آزمایش و امنیت بیشتر برای کادر درمان کمک می کند. پیش از این شاهد برپایی ایستگاه های تست کرونا در خودرو بودیم و حالا یک کمپانی به استفاده از ماشین خودران برای انتقال نمونه تست ها روی آورده است.

در این روش نمونه تست های کووید-۱۹ از طریق شاتل های خودران از سایت های آزمایش فلوریدا به مرکز پردازش کلینیک Mayo ارسال می شوند. این روش برای نخستین بار در آمریکا راه اندازی شده و هدف از آن کاهش احتمال ابتلای کارکنان به این بیماری مهلک به خاطر قرار گرفتن در معرض نمونه های مشکوک، استفاده از نیروها در مشاغل مهم تر و صرفه جویی در وقت و هزینه است.

همانطور که در ویدیوی فوق می بیند پس از بارگذاری کولر حاوی تست ها توسط یکی از کارکنان شاتل به راه افتاده و بدون نیاز به دخالت اپراتور به مرکز پردازش می رود. در این مرکز هم یکی دیگر از کارکنان نمونه ها را به محل مورد نظر انتقال داده و شاتل دوباره به سوی مبدا باز می گردد.

انتقال نمونه تست ها از هفته گذشته و با استفاده از چهار شاتل خودران آغاز شده البته مثل بسیاری از دیگر پروژه های خودران یک ماشین عادی هم برای اطمینان از عدم وقوع مشکل خاصی در مسیر شاتل را دنبال می کند. همچنین حرکت شاتل در مسیر از طریق یک مرکز فرمان تحت نظارت قرار دارد.

هرچند این فناوری هنوز به بلوغ کامل نرسیده و به زمان زیادی برای فراگیر شدن نیاز دارد اما همین حالا هم به افزایش ایمنی کادر درمان کمک کرده و به آنها اجازه می دهد به جای امور لجستیکی روی کمک به بیماران تمرکز کنند.