افزایش ۴۰ درصدی جمعیت میلیاردرهای جهان در پنج سال گذشته

سال ۲۰۱۸، سال خوبی برای برخی از ثروتمندترین افراد دنیا نبود و افراد متمول با وجود تلاش زیادی که برای ثروت اندوزی کردند، ارزش کل دارایی هایشان بیش از یک پوند افت کرد. با این وجود بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ میزان کل دارایی های میلیاردرهای جهان افزایش داشته است.

گزارش جدید بانک سوییسی و شرکت خدمات مالی «یو‌بی‌اس» (UBS Group AG)، نشان می دهد در حال حاضر بیش از ۲۱۰۱ نفر میلیاردر در سطح جهان وجود دارد. تعداد میلیاردرها در سال گذشته ۱۵۱۲ نفر بوده که با اضافه شدن ۵۸۹ نفر، به ۲۱۰۱ نفر رسیده که افزایش ۳۸٫۹ درصدی را نشان می دهد.

تعداد کل میلیاردرهای جهان

بانک سوییسی در ادامه گزارش خود اشاره می کند که ثروت میلیاردرهای دنیا بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ با افزایش ۳۴٫۵ درصدی، در مجموع به ۸٫۵ تریلیون دلار رسیده است. تعداد میلیاردرهای زن جهان نیز در این بازه زمانی از ۱۶۰ نفر به ۲۳۳ نفر رسیده که با ۴۶ درصد افزایش نسبت به افزایش تعداد میلیاردرهای مرد (۳۹ درصد)، برتری محسوسی نشان می دهد.

سال ۲۰۱۸، میزان دارایی های کل میلیاردرهای جهان برای اولین بار از سال ۲۰۱۳ کاهش پیدا کرد. گزارش بانک سوییسی ترس از عدم رشد یا کاهش رشد اقتصادی، ناتوانی در بازارهای مالی و همچنین تنش های اقتصادی را از عوامل کاهش ثروت میلیاردرها گزارش کرده است. البته با وجود این افت، ارزش کل ثروت های میلیاردرها در بازه پنج ساله از ۲ تریلیون دلار عبور کرد.

با وجود اینکه میلیاردرهای جهان از کاهش ثروت های خود دچار ضرر شدند، میلیاردرهای آمریکایی از این کاهش سرمایه در امان ماندند و در حقیقت هیچ ضرری نکردند. میزان دارایی های میلیاردرهای آمریکایی با افزایش ۰٫۱ درصدی مواجه شد. علاوه بر این از تعداد کل میلیاردرهای جهان، ۷۴۹ نفر از آنها آمریکایی بوده و ۳٫۶ تریلیون دلار از ۸٫۵ تریلیون دلار از کل سرمایه های میلیاردرهای جهان را به خود اختصاص داده اند.

منطقه آسیا-اقیانوسیه اما با عبور از بقیه، ۳۶ درصد از کل میلیاردرهای جهان را به خود اختصاص داد. تعداد میلیاردرهای این منطقه ۷۵۴ نفر بوده که بیشتر آنها چینی (۴۳ درصد) هستند و ارزش کل دارایی های آنان ۲٫۵ تریلیون دلار گزارش شده است. هند با ۱۴ درصد، هنگ کنگ با ۹ درصد و ژاپن با ۴ درصد، بیشترین میلیاردرهای این منطقه را در خود جای داده اند.

«Julia Leong»، یکی از شرکای بانک UBS با اشاره به اینکه تعداد میلیاردرهای زن در منطقه آسیا-اقیانوسیه در حال افزایش است، می گوید:

«در حالی که از آسیا بیشتر به عنوان قاره ای مردسالار یاد می شود، افزایش بیش از دو برابری تعداد میلیاردرهای زن در پنج سال گذشته بسیار دلگرم کننده است.»

شانس چندان با میلیاردرهای کشورهای خاورمیانه، آفریقایی و اروپایی یار نبوده چون سال ۲۰۱۸ تعداد میلیاردرهای این کشورها روی هم رفته ۵۹۸ نفر بوده و مجموع دارایی های آنان با احتساب کاهش ۵ درصدی، ۲٫۴ تریلیون دلار محاسبه شده است.

تنها حوزه ای که میلیاردهای آن دچار ضرر نشدند، حوزه تکنولوژی بوده که دارایی های میلیاردرهای آن در سال ۲۰۱۸ با افزایش ۲٫۴ درصدی مواجه شده و مجموعاً به ۱۳ تریلیون دلار رسیده است.