آموزش حذف صفحات اضافی در ورد و صفحاتی که آسان پاک نمی‌شوند

گاهی وقت‌ها ممکن است صفحه‌ای اضافی در آخر فایل ورد شما قرار بگیرد که به راحتی قابل پاک شدن نباشد. در این مقاله روش‌های حذف صفحات اضافی در ورد و صفحاتی که آسان پاک نمی‌شوند را با هم مرور خواهیم کرد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

حذف صفحات اضافی در ورد

طبیعتا آسان‌ترین روش، انتخاب تمام نوشته‌ها و محتوای صفحه اضافی با چپ کلیک و در نهایت زدن دکمه بک اسپیس است. اما اگر حوصله انتخاب تک تک نوشته‌ها و نمودارها و حروف در هم رفته فارسی و انگلیسی را ندارید، می‌توانید کار را از روش دیگری پیش ببرید: استفاده از ابزار Find and Replace.

در ابتدا روی صفحه‌ای که خواستار پاک شدنش هستید چپ کلیک کنید. حالا می‌توانید از گوشه پایین و سمت چپ صفحه «شماره» صفحه‌ای که در آن قرار گرفته‌اید را مشاهده کنید.

حذف صفحات اضافی در ورد

حالا کلیدهای ترکیبی Ctrl+G (یا در مک Option+Command+G) را با هم فشار دهید. با این کار وارد تب Go To در پنجره Find & Replace خواهید شد. اینجا عبارت page\ را در باکس خالی Enter Page Number بنویسید. سپس روی Go To کلیک کنید.

حذف صفحات اضافی در ورد

در این صورت تمام محتوایی که در صفحه مد نظر شما قرار گرفته Select می‌شود. تمام کاری که باقی می‌ماند این است که با یک بک اسپیس به راحتی هر چیزی که روی صفحه مانده را پاکسازی کنید.

پاک کردن صفحه خالی در انتهای فایل ورد

حتما برایتان اتفاق افتاده که یک صفحه خالی بد قلق در انتهای فایل ورد به راحتی پاک نمی‌شده و حسابی وقتتان را گرفته است. دلیل این مقاومت نسبت به پاک شدن به پردازنده کلمات مایکروسافت ورد بر می‌گردد که حاوی یک پاراگراف پایانی غیر قابل پاک شدن است. همین گاهی وقت‌ها سبب می‌شود که در پایان یک فایل مملو از نوشته، بسته به این که آخرین خط متن شما کجا قرار گرفته یک صفحه سفید خالی ایجاد شود.

از آنجا که پاراگراف پایانی قابل پاک شدن نیست، تنها راه پاک کردن صفحه خالی در انتهای فایل ورد دادن سایز ۱pt به فونت نوشته‌های شماست.

نخستین کاری که باید انجام بدهید، ظاهر کردن نشانگرهای پاراگراف در فایل ورد شماست. برای این کار کلیدهای Ctrl+Shift+8 را با هم بگیرید.

حذف صفحات اضافی در ورد

سپس نشانگر پاراگراف پایانی را پیدا و آن را با کلیک انتخاب کنید. برای انتخاب کافیست روی نشانگر پاراگراف رفته و سپس رویش دابل کلیک کنید.

حذف صفحات اضافی در ورد

با این کار پنجره تغییر فرمت نوشته ظاهر می‌شود. اینجا در قسمت Font Size عدد ۰۱ را تایپ کنید و بعد اینتر بزنید.

حذف صفحات اضافی در ورد

با تغییر سایز فونت، صفحه خالی انتهای فایل شما بلافاصله از بین خواهد رفت.